تبلیغات
روانپزشکی روانشناسی - قرص سرترالین (Sertraline)
 

قرص سرترالین (Sertraline)

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
یکشنبه 17 مرداد 1389-02:19 ق.ظ

 

راهنمایی های عمومی :

1- قبل از مصرف این دارو با پزشک معالج خود در موارد زیر مشورت نمائید :

· در صورت وجود یا سابقه هر نوع حساسیت به این دارو .

· در صورت بارداری و یا شیردهی

· در صورتیکه بیمار کودک و یا فرد مسن باشد.

· در صورت مصرف سایر داروها.

· در صورت ابتلاء به سایر بیماریها مخصوصا" ابتلا به نارسایی کبدی.


2- جهت مصرف صحیح این دارو به نکات زیر دقت نمائید:

· دارو را طبق نظر پزشک مصرف نموده و از تغییر مقدار آن بپرهیزید.

· دارو را بر حسب نظر پزشک با غذا و یا بدون غذا مصرف نمایید. در صورت بروز عوارض گوارشی دارو را با غذا مصرف نمایید .

· اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب دارو تقریبا" پس از 4 هفته ظاهر شده و ممکن است این زمان برای بروز اثرات ضد وسواس آن طولانی تر گردد.

· در صورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو، با پزشک مشورت نمایید زیرا برای برخی از بیماران مصرف دارو در صبح و برای برخی دیگر مصرف در بعد از ظهر توصیه می گردد .

· دارو را در بسته بندی اصلی و در شرایط قید شده بر روی آن نگهداری نمایید .

3- در طول مصرف دارو به نکات زیر دقت نمائید:

· جهت بررسی پیشرفت درمان مرتبا" با پزشک در ارتباط باشید.

· در صورت نیاز به استفاده از داروهای دیگر، حتما" پزشک را مطلع نمایید.

· از مصرف همزمان این دارو با ترکیبات حاوی الکل خودداری نمائید.

· مصرف این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی شود، بنابراین در طول مصرف دارو در هنگام رانندگی و یا اعمالی که نیاز به هشیاری دارد، احتیاط نمایید.

· در صورت نیاز به قطع دارو حتما پزشک معالج را در جریان قراردهید زیرا ممکن است کاهش تدریجی دارو مورد نیاز باشد.

مصرف در دوران بارداری وشیر دهی :

مصرف این دارو در دوران بارداری و یا شیردهی تنها زمانی مجاز است که نیاز به آن کاملا محرز شده باشد و فواید حاصله به طور کامل بر زیان احتمالی آن بر روی جنین و یا نوزاد برتری داشته باشد.

هشدارها:

· تا 14 روز پس از و یا در طول مصرف این دارو ، از مصرف این دارو ، از مصرف داروهای مهارکننده MAO خودداری کرده و نیز تا 14 روز پس از و یا در طول مصرف داروهای مهار کننده MAO از مصرف سرترالین خودداری نمائید.

· در صورت مصرف داروهایی نظیر استمیزول ، دیژیتوکسین ، موکلوبماید ، داروهای محرک سروتونین و یا داروهایی با فعالیت سروتونرژیکی مانند ترفنادین ، ضد افسردگی های سه حلقه ای و وارفارین پزشک معالج را در جریان قراردهید .

· ممکن است دارو موجب افزایش حالات افسردگی و یا سرخوشی در برخی از بیماران گردد. احتمال بروز این حالات در بیماران با سابقه تغییر خلق بیشتر است .

· جهت قطع مصرف دارو باید مقدار را به تدریج کاهش داد تا بیمار دچار عوارض قطع مصرف نگردد . این عوارض شامل آشفتگی ، اضطراب ، سردرد ، افزایش تعریق ، بی خوابی ، تهوع ، لرزش و خستگی بی دلیل می باشد.

· از تجویز مقادیر بالای دارو به بیمارانی که تمایل به خودکشی داشته و یا الکلی می باشند ، خودداری کنید.

مقدار و نحوه مصرف دارو :

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ، ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به قرار زیر است :

1- بزرگسالان :

· برای افسردگی و یا بیماری وسواس ، دوز اولیه 50 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعدازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار، پس از جند هفته مقدار دارو را به مقدار 50 میلی گرم و با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه:

برخی پزشکان دوز اولیه را 25 میلی گرم بصورت خوراکی به مدت 1 الی 2 روز تجویز می کنند .

· برای بیماری اضطراب (پاتیک) ، دوز اولیه 25 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد از ظهر

تجویز می گردد . پس از یک هفته باید دوز دارو به 50 میلیگرم تک دوز افزایش یابد. در صورت نیاز و تحمل بیمار

، پس از چند هفته مقدار دارو را به مقدار 50 میلیگرم و با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه :

برای بیماران دارای نارسایی کبدی ، دوز دارو باید تعدیل گردد.

دوز معمول برای بزرگسالان 200 میلی گرم در روز می باشد .

2- کودکان :

· برای افسردگی و یا بیماری اضطراب (پاتیک) کودکان توصیه نمی گردد.

· برای بیماری وسواس ، در کودکان 6 تا 13 سال ، دوز اولیه 25 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد ازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

· در کودکان 13 تا 17 سال ، دوز اولیه 50 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعدازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه :

برای کنترل تجویز مناسب ، با توجه به وزن کودک مقدار دوز را تعیین نمایید .

دوز معمول دارو برای کودکان 200 میلی گرم در دوز می باشد .

3- کهنسالان :

· برای بیماری اضطراب (پاتیک) ، افسردگی و وسواس ، دوز اولیه 25 میلیگرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد از ظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را به تدریج افزایش دهید.

عوارض جانبی :

هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوب ، ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود لیکن ؛

1- عوارض جانبی که نیاز به توجهات پزشکی دارند عبارتند از :

· عوارض با شیوع بیشتر: کاهش تمایلات جنسی

· عوارض جانبی با شیوع کمتر: خونریزیهای غیر طبیعی (نقاط قرمز در سطح پوست) ، آکاتزیا (عدم تحمل وضعیت نشسته)، بزرگی و احساس کشیدگی پستان و یا ترشح شیر در خانمها ، عوارض اکستراپیرامیدال ، گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات ، تب، سرگیجه ، خشکی دهان ، افزایش احساس تشنگی ، خستگی ، تغییرات ناگهانی و بی اراده خلق ، تپش قلب ، راش پوستی ، احساس خارش در پوست .

2- عوارض جانبی که در صورت ادامه بروز و یا مزاحمت برای بیمار نیاز به توجهات پزشکی دارند عبارتند از :

عوارض با شیوع بیشتر : سرگیجه ، کاهش اشتها ، اسهال یا مدفوع نرم ، خشکی دهان ، تهوع ، گرفتگی معده ، کاهش وزن ، سردرد، افزایش تعریق ، بی خوابی ، خستگی ، لرزش .

عوارض نادر : آشفتگی ، اضطراب ، تغییر دید ، یبوست ، گرگرفتگی و یا قرمزی پوست ، کاهش اشتها ، استفراغ ، خمیازه .

مسمومیت :

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده ، فورا" به پزشک مراجعه نمائید.

شرایط نگهداری و توصیه های عمومی :

1- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .

2- از مصرف داروهای تاریخ گذشته خوداری کنید .

3- دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید .

بسته بندی : این دارو به صورت قرصهای 50 میلی گرمی در بسته های 100 عددی
عرضه می گردد


نظرات() 


lonacccam@yahoo.com
شنبه 7 آذر 1394 12:03 ب.ظ
دوست عزیز آقای محمد رضا سرصف
چی کار کردید واسه درد پشت سر؟
منم همین مشکل رو دارم
میشه ایمیل و یا تلفن بدید با هم صحبت کنیم
دوستان برای درمان درد پشت سر که میریزه تو کتف ها و مخصوصا پشت سر چه کار باید کرد ؟
09119735514
ممنون میشم
پریسا
جمعه 6 آذر 1394 04:03 ب.ظ
سلام ازوقتیکه یادم میاد افسردگی داشتم یادم نیست اما احساس میکنم بعد از فوت پدرم بودازسن 15 سالگی.بعد از ازدواج بدلیل مسائل و مشکلات فراوان تشدید شد و تا الان ادامه داره.داروهای زیادی مثل الپرازم وزاناکس مصرف کردم اما تا نصفه . یه مدت سمت چپ بدنم تقریبا بی حس و گاهی بادرد شدید و پایم رابه روی زمین می کشیدم.الان فقط پهلوهام بدلیل اصطراب درد میگیره مدتیه سرترالین (تقریبا شش ماهه مصرف میکنم ولی تمرکزم بدتر شده و بیشتر خواب الودم خواهش میکنم بفرمایین برای تمرکز چیکارکنم اخه دانشجوم و نیاز به مطالعه دارم ؟ایا سرترالین باعث عدم تمرکز میشه؟چند وقتیه به سرم میزنه ریتالین مصرف کنم ایا کمکم میکنه اگه خیلی کم مصرف کنم؟
سبا
سه شنبه 3 آذر 1394 12:36 ب.ظ
درود میخواستم بدانم ایا پس از اتمام خوردن قرص سرترالین50 ایا سینه ها به سایز قبلی برگشت میشود چون با خوردن این قرص بمدت 7 ماه سایز سینه ها افزایش یافته با سپاس
محمدرضا سرصف
جمعه 22 آبان 1394 05:04 ب.ظ
سلام.من دانشجو مکانیک هستم.بخاطر گرفتگی پشت سرم رفتم پیش متخصص مغز واعصاب فقط وفقط پشت سرم درد میکرد دیگه هیچ مشکلی نداشتم الان که قرص سرترالین مصرف میکنم. افسردگی،کم اشتهای کم حوصلگی ترس گرفتم تا قبل از این نداشتم الان باید چیکار کنم خیلی میترسم لطفا چواب بدین
محمدرضا سرصف
جمعه 22 آبان 1394 04:56 ب.ظ
سلام.من دانشجو مکانیک هستم.بخاطر گرفتگی پشت سرم رفتم پیش متخصص مغز واعصاب فقط وفقط پشت سرم درد میکرد دیگه هیچ مشکلی نداشتم الان که قرص سرترالین مصرف میکنم. افسردگی،کم اشتهای کم حوصلگی ترس گرفتم تا قبل از این نداشتم الان باید چیکار کنم خیلی میترسم لطفا چواب بدین
سه شنبه 28 مهر 1394 04:51 ق.ظ
سرترالین چاق میکنه یا لاغر?
نوید
یکشنبه 26 مهر 1394 02:12 ق.ظ
سلام من شش هفت ساله سرترالین مصرف میکنم الان داروخونه لوسترال نداشت مارک کرن داد ولی احساس میکنم اصلا تاثیر نداره تمام حالتهام برگشته آیا اینا میتونن باهم فرق داشته باشن از لحاظ کیفیت؟
جسیکا
یکشنبه 26 مهر 1394 01:32 ق.ظ
سلام من مشکل خواب دارم و شبا تا دیر وقت بیدارم و تالنگ ظهر خواب اشتهامو کلا از دست دادم وقتی ناراحت میشم بدنم بشدت واکنش نشون میده و دلم میخاد یه چیزی بشکنم پوستم بهم ریخته از شدت استرس همش فکر و خیال میکنم خیلی جوشی هستم بعی وقتا تو ناحیه گردن و گوشام احساس گر گرفتگی میکنم شب ها هم موقع خاب پای راستم از درون درد میگیره یه حس بد پیدا میکنم یه داروی ضد استرس و ارام بخش کم ضرر بهم معرفی کنید دوس خودمو به داروهای اعصاب عادت بدم مرسی
درنا
شنبه 25 مهر 1394 11:49 ب.ظ
من در هفته دهم حاملگی ام دکتر گفته سرترالینتو ادامه بده ولی هر چه تحقیق میکنم نتیجه میگیرم واسه جنین ضرر داره راهنمایی کنید منو چکار کنم.؟ چه جور کمش کنم؟ که زیاد طولانی نشه؟
parisa
سه شنبه 21 مهر 1394 11:29 ب.ظ
سلام. من چند وقتیه که آسنترا و ریسپیریدون میخورم. سال کنکورمه و خوابآلو میشم ...نمیتونم درس بخونم. کسی میدونه چ راه حلی هست ؟ :(((((
نگین
سه شنبه 21 مهر 1394 10:17 ب.ظ
سلام من ۴ ساله که سرترالین میخورم الان این اواخر ۲۰۰ میل در روز میخورم که زد باردار شدم دکتر طی سه روز. قطعش کرد الان سرگیجه سر سنگینی و بدتر از همه مغز و بدنم عین برق خونه قطع و وصل میشه یه حالت بدی تو سرم ایجاد شده که نمیتونم توصیف کنم میترسم تو رو خدا کمکم کنین این حالتها خطرناکه? تا کی ادامه داره?
Marziye
سه شنبه 21 مهر 1394 12:59 ب.ظ
سلام من تو هفته 5 بارداری هستم میخواستم ببینم مصرف سرترالین 100برای جنین خطر داره ممنون میشم اگه زود جوابمو بدید
نیما
شنبه 11 مهر 1394 10:37 ب.ظ
با تشخیص درست متخصص مغز و اعصا ب بنده سه قرص برام تجویز شد که سرترالین 50 یکی از آنها بود و در طی سه ماه بترتیب با رفع مشکل گیجی و بیحالی فیزیکی بنده دو قرص دیگر حذف شدندد و سرترالین آخرین قرصی بود که در ماه چهارم نصف شد و در پایان حذف شد و خلاص
مساله اعتیاد یک جنبه روانی که امثال ماها به اون تمایل داریم
با حذف قرص اغلب امواج مغزی و گرگرفتگیها و سرخوشیها و بیحالیهای خفیفی به دست میده که با اطمینان بهتون میگم با تحمل و آرامش تا دو هفته دیگر نه اثری از اون علایم هست و نه حس اعتیادگونه به داروها

ولی تاکید ویژه روی این مطلبه که فقط با تجویز دکتر متخصص مورد اعتمادتون مصرف کنین یا کم کنین
علم پزشکی رو دست کم نگیریم هرچند گاهی خدمات و داروهایی که به ارائه میشود درجه چندم هست ولی بازهم علم پزشکی بسیار قابل احترام و اهمیت میباشد و بس
تقی
سه شنبه 7 مهر 1394 10:52 ب.ظ
باسلام خدمت آقای دکترنیلوفرباوفامن جندروزبعد50ساله میشوم ومدتهادرجنگ عراق وایران شرکت نموده ام لذاچندین بارنیز ازچندنکته بدنم مجروح شده ام درسال 1360درعملیات مقدماتی بایک موشک هلی کوپتر عراقی دچارموج زدگی شدم وسالهاست ازچند دکترروانشناس داورخوردم ولی الان حدودانزدیک به10سال میشودازخانم دکتر فاطمه الهی درتبریز هرهاه توسط خانم دکترتحت کنترل هستم .
ولی بازهم زوداعصبانی میشوم قوای جنسی مشکل :زودانزالی وکاهش میل جنسی دارم خواهشمندم دراین مواردراهنمایی فرماید.متشکرم
الهام حامدی
شنبه 4 مهر 1394 12:37 ب.ظ
سلام چقدر زمان لازمه تا قرص آسنترا رو که به مدت دو سال مصرف کردیم قطعش کنیم که پیش نیاید خواهش میکنم جواب بدین
نرگس
دوشنبه 30 شهریور 1394 04:52 ب.ظ
سلام...من دانش آموز پیش دانشگاهی هستم...به خاطره مطالعه زیاد و امتحانات زیاد تلاش بیش از حد توانم و اینکه زندگیم رو فقط توی درس میدیدم دچار افسردگی شدم و دیگه به سختی میتونم مطالعه داشته باشم و اینکه دکتر برای من زلفت 50 گرفت یک ماهی میشه مصرف کردم یک هفته نتونستم بخورم هیچ تغییری پیش نیومده و واقعا به خاطره این وضع مثل گریه زیاد کلافگی شلوغی ذهن استرس از دست خودم خستم...لطفا راهنماییم کنید
چهارشنبه 25 شهریور 1394 10:37 ق.ظ
سلام
سودابه
دوشنبه 16 شهریور 1394 11:21 ب.ظ
سلام.خسته نباشید. مبتلا به آگورافوبیا و حمله پانیک هستم.دکتر برام آلپرازولام و فلوکستین و هالوپریدول تجویز کرده. آیا هالوپریدول ربطی به بیماری من داره؟با توجه به اینکه میدونم از آلپرازولام و فلوکستین برای درمان پانیک استفاده میشه.خیل ممنون میشم اگر جواب بدین
سودابه
دوشنبه 16 شهریور 1394 11:04 ب.ظ
سلام.خسته نباشید. مبتلا به آگورافوبیا و حمله پانیک هستم.دکتر برام آلپرازولام و فلوکستین و هالوپریدول تجویز کرده. آیا هالوپریدول ربطی به بیماری من داره؟با توجه به اینکه میدونم از آلپرازولام و فلوکستین برای درمان پانیک استفاده میشه.خیلی ممنون میشم اگر جواب بدین
دوشنبه 9 شهریور 1394 07:04 ب.ظ
چرا جواب نمیدن اگه نمیتونین جواب بدین یا نمیخواین یا وقت ندارین چرا اینجارو گذاشتین که مردم سوال کنن مسخره کردین مارو یه 4 ماهه این سوال اینجاست یه مسلمونی رد نشده ببینه چی به چیه این درسته؟ خوب جعمش کنین مام تکلیفمونو بدونیم
دوشنبه 9 شهریور 1394 07:03 ب.ظ
چرا جواب نمیدن اگه نمیتونین جواب بدین یا نمیخواین یا وقت ندارین چرا اینجارو گذاشتین که مردم سوال کنن مسخره کردین مارو یه 4 ماهه این سوال اینجاست یه مسلمونی رد نشده ببینه چی به چیه این درسته؟ خوب جعمش کنین مام تکلیفمونو بدونیم
دوشنبه 9 شهریور 1394 07:03 ب.ظ
چرا جواب نمیدن اگه نمیتونین جواب بدین یا نمیخواین یا وقت ندارین چرا اینجارو گذاشتین که مردم سوال کنن مسخره کردین مارو یه 4 ماهه این سوال اینجاست یه مسلمونی رد نشده ببینه چی به چیه این درسته؟ خوب جعمش کنین مام تکلیفمونو بدونیم
دوشنبه 9 شهریور 1394 07:02 ب.ظ
چرا جواب نمیدن اگه نمیتونین جواب بدین یا نمیخواین یا وقت ندارین چرا اینجارو گذاشتین که مردم سوال کنن مسخره کردین مارو یه 4 ماهه این سوال اینجاست یه مسلمونی رد نشده ببینه چی به چیه این درسته؟ خوب جعمش کنین مام تکلیفمونو بدونیم
سبا
شنبه 31 مرداد 1394 05:27 ب.ظ
با سلام علت بی حالی پا چیست ممنون میشم توضیح بدیدالبته من مدت 10 ماه درگیر هستم سرترالین و کلرودیاز پوکساید مصرف می کنم سرترالین 50 و پوکساید 5
شنبه 31 مرداد 1394 05:23 ب.ظ
سلام من سرترالین 50 همراه با گاباپنتین و کلردیازپکساید مصرف می کنم مدت 3 ماه پای چپم حالت بی حالی داره و عدم تعادل چکار باید انجام بدم
سمیه
دوشنبه 26 مرداد 1394 09:53 ق.ظ
با سلام من زمانی که این قرص و استفاده میکنم حالم خیلی خوبه و مشکلمم بیماری پاتیک هست .ولی بعده یک سال کنار گذاشتم حالم همونطور شده حمله های استرسی دارم .این یعنی عادت کرده بدنم باید تا اخر عمرم بخورم؟لطفا راهنمایی کنید
الهه
شنبه 24 مرداد 1394 09:48 ق.ظ
سلام ببخشیدمن قرص الپرزولام روباقرص سرترالین همزمان استفاده میکنم میخاستم ببینم عوارض یامشکلی نداره؟؟
سینا
جمعه 23 مرداد 1394 01:08 ق.ظ
سلام. من مدت یک ماه قرص سرتالین مصرف کردم. وسواس فکریم کاملا برطرف شده ولی دچار افسردگی شدم. یعنی همه اش دوست دارم بخوابم و از خونه بیرون نرم. و کلا شادابیم رو از دست دادم. عوارضی همچون دل درد و سر درد و درد در ناحیه فک به دلیل اینکه از وقتی سرتالین مصرف میکنم دندونام رو به هم فشار میدم رو دچارش شدم. وقتی سرتالین رو قطع میکنم دوباره وسواس فکری شدیدی مییرم. لطفا راهنماییم کنید. چون در واقع مشکل من حل نشده و فقط شکلش عوض شده. وقتی سرتالین مصرف میکنم گوشه گیر و افسرده میشم و وقتی مصرف نمیکنم دچار وسواس فکری شدید و پارانوئیدی میشم. ممنونم.
سحرق
سه شنبه 20 مرداد 1394 08:19 ق.ظ
حامله شده ام وقرص سترالین۵۰ مصرف می کنم.
شرلوک هولمز
دوشنبه 19 مرداد 1394 08:09 ب.ظ
با سلام
برای بیماری فیبرومیالژیا یک پزشک عصب عضله آسنترا 100 تجویز کرده
و حالا بعد از 7 سال که پیش روماتولوگ رفتم با تایید فیبرومیالژیا نورتریپتیلین تجویز کرده و قطع آسنترا
با خوردن آسنترا تابحال مشکلی نداشتم و با انجام مراقبتهای لازم رو به بهبودم.
کدام دارو بی خطرتر و موثرتر است؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox