تبلیغات
روانپزشکی روانشناسی - قرص سرترالین (Sertraline)
 

قرص سرترالین (Sertraline)

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
یکشنبه 17 مرداد 1389-02:19 ق.ظ

 

راهنمایی های عمومی :

1- قبل از مصرف این دارو با پزشک معالج خود در موارد زیر مشورت نمائید :

· در صورت وجود یا سابقه هر نوع حساسیت به این دارو .

· در صورت بارداری و یا شیردهی

· در صورتیکه بیمار کودک و یا فرد مسن باشد.

· در صورت مصرف سایر داروها.

· در صورت ابتلاء به سایر بیماریها مخصوصا" ابتلا به نارسایی کبدی.


2- جهت مصرف صحیح این دارو به نکات زیر دقت نمائید:

· دارو را طبق نظر پزشک مصرف نموده و از تغییر مقدار آن بپرهیزید.

· دارو را بر حسب نظر پزشک با غذا و یا بدون غذا مصرف نمایید. در صورت بروز عوارض گوارشی دارو را با غذا مصرف نمایید .

· اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب دارو تقریبا" پس از 4 هفته ظاهر شده و ممکن است این زمان برای بروز اثرات ضد وسواس آن طولانی تر گردد.

· در صورت فراموش کردن یک نوبت از مصرف دارو، با پزشک مشورت نمایید زیرا برای برخی از بیماران مصرف دارو در صبح و برای برخی دیگر مصرف در بعد از ظهر توصیه می گردد .

· دارو را در بسته بندی اصلی و در شرایط قید شده بر روی آن نگهداری نمایید .

3- در طول مصرف دارو به نکات زیر دقت نمائید:

· جهت بررسی پیشرفت درمان مرتبا" با پزشک در ارتباط باشید.

· در صورت نیاز به استفاده از داروهای دیگر، حتما" پزشک را مطلع نمایید.

· از مصرف همزمان این دارو با ترکیبات حاوی الکل خودداری نمائید.

· مصرف این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی شود، بنابراین در طول مصرف دارو در هنگام رانندگی و یا اعمالی که نیاز به هشیاری دارد، احتیاط نمایید.

· در صورت نیاز به قطع دارو حتما پزشک معالج را در جریان قراردهید زیرا ممکن است کاهش تدریجی دارو مورد نیاز باشد.

مصرف در دوران بارداری وشیر دهی :

مصرف این دارو در دوران بارداری و یا شیردهی تنها زمانی مجاز است که نیاز به آن کاملا محرز شده باشد و فواید حاصله به طور کامل بر زیان احتمالی آن بر روی جنین و یا نوزاد برتری داشته باشد.

هشدارها:

· تا 14 روز پس از و یا در طول مصرف این دارو ، از مصرف این دارو ، از مصرف داروهای مهارکننده MAO خودداری کرده و نیز تا 14 روز پس از و یا در طول مصرف داروهای مهار کننده MAO از مصرف سرترالین خودداری نمائید.

· در صورت مصرف داروهایی نظیر استمیزول ، دیژیتوکسین ، موکلوبماید ، داروهای محرک سروتونین و یا داروهایی با فعالیت سروتونرژیکی مانند ترفنادین ، ضد افسردگی های سه حلقه ای و وارفارین پزشک معالج را در جریان قراردهید .

· ممکن است دارو موجب افزایش حالات افسردگی و یا سرخوشی در برخی از بیماران گردد. احتمال بروز این حالات در بیماران با سابقه تغییر خلق بیشتر است .

· جهت قطع مصرف دارو باید مقدار را به تدریج کاهش داد تا بیمار دچار عوارض قطع مصرف نگردد . این عوارض شامل آشفتگی ، اضطراب ، سردرد ، افزایش تعریق ، بی خوابی ، تهوع ، لرزش و خستگی بی دلیل می باشد.

· از تجویز مقادیر بالای دارو به بیمارانی که تمایل به خودکشی داشته و یا الکلی می باشند ، خودداری کنید.

مقدار و نحوه مصرف دارو :

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ، ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به قرار زیر است :

1- بزرگسالان :

· برای افسردگی و یا بیماری وسواس ، دوز اولیه 50 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعدازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار، پس از جند هفته مقدار دارو را به مقدار 50 میلی گرم و با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه:

برخی پزشکان دوز اولیه را 25 میلی گرم بصورت خوراکی به مدت 1 الی 2 روز تجویز می کنند .

· برای بیماری اضطراب (پاتیک) ، دوز اولیه 25 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد از ظهر

تجویز می گردد . پس از یک هفته باید دوز دارو به 50 میلیگرم تک دوز افزایش یابد. در صورت نیاز و تحمل بیمار

، پس از چند هفته مقدار دارو را به مقدار 50 میلیگرم و با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه :

برای بیماران دارای نارسایی کبدی ، دوز دارو باید تعدیل گردد.

دوز معمول برای بزرگسالان 200 میلی گرم در روز می باشد .

2- کودکان :

· برای افسردگی و یا بیماری اضطراب (پاتیک) کودکان توصیه نمی گردد.

· برای بیماری وسواس ، در کودکان 6 تا 13 سال ، دوز اولیه 25 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد ازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

· در کودکان 13 تا 17 سال ، دوز اولیه 50 میلی گرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعدازظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را با تناوب حداقل یک هفته در میان افزایش دهید .

توجه :

برای کنترل تجویز مناسب ، با توجه به وزن کودک مقدار دوز را تعیین نمایید .

دوز معمول دارو برای کودکان 200 میلی گرم در دوز می باشد .

3- کهنسالان :

· برای بیماری اضطراب (پاتیک) ، افسردگی و وسواس ، دوز اولیه 25 میلیگرم تک دوز بصورت خوراکی در صبح و یا بعد از ظهر تجویز می گردد. در صورت نیاز و تحمل بیمار ، مقدار دارو را به تدریج افزایش دهید.

عوارض جانبی :

هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوب ، ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود لیکن ؛

1- عوارض جانبی که نیاز به توجهات پزشکی دارند عبارتند از :

· عوارض با شیوع بیشتر: کاهش تمایلات جنسی

· عوارض جانبی با شیوع کمتر: خونریزیهای غیر طبیعی (نقاط قرمز در سطح پوست) ، آکاتزیا (عدم تحمل وضعیت نشسته)، بزرگی و احساس کشیدگی پستان و یا ترشح شیر در خانمها ، عوارض اکستراپیرامیدال ، گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات ، تب، سرگیجه ، خشکی دهان ، افزایش احساس تشنگی ، خستگی ، تغییرات ناگهانی و بی اراده خلق ، تپش قلب ، راش پوستی ، احساس خارش در پوست .

2- عوارض جانبی که در صورت ادامه بروز و یا مزاحمت برای بیمار نیاز به توجهات پزشکی دارند عبارتند از :

عوارض با شیوع بیشتر : سرگیجه ، کاهش اشتها ، اسهال یا مدفوع نرم ، خشکی دهان ، تهوع ، گرفتگی معده ، کاهش وزن ، سردرد، افزایش تعریق ، بی خوابی ، خستگی ، لرزش .

عوارض نادر : آشفتگی ، اضطراب ، تغییر دید ، یبوست ، گرگرفتگی و یا قرمزی پوست ، کاهش اشتها ، استفراغ ، خمیازه .

مسمومیت :

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده ، فورا" به پزشک مراجعه نمائید.

شرایط نگهداری و توصیه های عمومی :

1- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .

2- از مصرف داروهای تاریخ گذشته خوداری کنید .

3- دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد ، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید .

بسته بندی : این دارو به صورت قرصهای 50 میلی گرمی در بسته های 100 عددی
عرضه می گردد


نظرات() 


مریم
چهارشنبه 5 آذر 1393 11:08 ق.ظ
با سلام خواهش میکنم پاسخ دهید بخاطر داشتن آندومتریوز قرص دانازول 100 مصرف میکنم ولی پس از یکماه مصرف دچار اظطراب و استرس خیلی شدید شدم تنگی نفس گرفتم و حالات بی قراری شدید و بغض و گریه فکر میکنم میخوام بمیرم دکتر بهم سرترالین داده ولی هنوز نخوردم ی دکترم کلودکسازپاید نمیدونم کدومو مصرف کنم بهتره????با توجه به اینکه تهوع و سرگیجه شدید هم دارم
Pyscho
جمعه 30 آبان 1393 06:26 ب.ظ
بر اساس اطلاعاتی که از مراجعه کنندگان دریافت کردم, ورزش کردن معاشرت مناسب با افراد نزدیک و افراد جامعه می تونه سرعت بهبودی رو تا 500% افزایش بده.

البته باید توجه داشت که در اوایل بیماری , به دلیل وجود خصایل افسرده,ورزش کردن کاری سخت به نظر بیاد اما اگر این کار رو انجام بدید تا حد زیادی به درمان شما کمک خواهد کرد.

سپاس
Pyscho
جمعه 30 آبان 1393 06:26 ب.ظ
بر اساس اطلاعاتی که از مراجعه کنندگان دریافت کردم, ورزش کردن معاشرت مناسب با افراد نزدیک و افراد جامعه می تونه سرعت بهبودی رو تا 500% افزایش بده.

البته باید توجه داشت که در اوایل بیماری , به دلیل وجود خصایل افسرده,ورزش کردن کاری سخت به نظر بیاد اما اگر این کار رو انجام بدید تا حد زیادی به درمان شما کمک خواهد کرد.

سپاس
Pyscho
جمعه 30 آبان 1393 06:20 ب.ظ
سلام

دوستانی که فرمودند به اختیار خودشون دارو هارو قطع کردند حداکثر 3 هفته بعد به طور کامل به زمان قبل از درمان برمیگردند از این رو بهتره زیر نظر پزشک درمان رو ادامه بدید.
Pyscho
جمعه 30 آبان 1393 06:17 ب.ظ
سلام

دوستانی که فرمودند به اختیار خودشون دارو هارو قطع کردند حداکثر 3 هفته بعد به طور کامل به زمان قبل از درمان برمیگردند از این رو بهتره زیر نظر پزشک درمان رو ادامه بدید.
سروناز
دوشنبه 26 آبان 1393 11:18 ب.ظ
سلام به همه دوستان من هم این قرص را مصرف می کنم ولی همونطور که دوستان گفتن درباره وسواس فکری بهترین راه ها ورزش در جمع بودن و نوشتن افکار هستش من سعی کردم غیر از قرص هم از این طریق هم به بهبود خودم کمک کنم و تا حالا هم خوب بوده در ضمن اگر فکر وسواسی به مغزتون مباد به کش به دستتون ببندید و هر بار به سراغتو آمد این فکر یک بار کش را بگیرید و رها کنید و دیگر اینکه اگر فکر وسواسی مغزتون میگه دستتون رو 5 بار بشوید شما 4 بار بشوید و اگر مگه دست به چیزی نزن چون کثیف دقیقا عکسش انجام بدید و از همه مهمتر توکل به خدا و کمک خواستن از خداست.
با آرزوی سلامتی برای همه
محمد
یکشنبه 25 آبان 1393 04:25 ب.ظ
سلام وادب به همه دوستان
اولین باره كه وارد این سایت می شم میخواستم بگم من هم به خاطر اضطراب های كاریم چون راننده هستم خیلی اذیت میشوم البته بعد از اینكه كلاسهای دانشگاهم شروع شد و مدام باید بعد از سر كلاس رفتن مراقب گوشیم باشم رییس اداره بهم زنگ نزنه و منتظر نمونه ولی هرچه از درد دلهای شما شنیدم متوجه شدم كه وضعییتم از خیلی از شما بهتره چون هفته ای دو روز استخر میرم و بهترین راه درمان درد هایمان توكل به خدا در و نماز اول وقت كه اگه بتوانم همیشه اول وقت می خونم به شما هم توصیه می كنم در مان افسردگی به سفارش خیلی از كارشناسان كوه نوردی و دیدن كوه باعث آرامش و راه رفتن یعنی پیاده روی هم در جلو گیری از افسردگی خیلی با اهمیته واز اهادیث پیامبر(ص)است برای خدا كار كردن و توجه و تمركز در كار ها باعث میشه كه از درد ها و افسردگی ها دور بشیم شما هم امتهان كنید در آخر برای همه شما دوستان آرزوی سلامت و عاقبت به خیری دارم
saloomeh
شنبه 24 آبان 1393 02:17 ق.ظ
سلام من حدود یک ماه پیش افسردگی شدیدی گرفتم وخیلی اضطراب داشتم رفتم پیش یک دکتر عمومی برام سرترالین نوشت والان احساس میکنم دارم بهتر میشم میخواستم بپرسم باید حتما تحت نظر متخصص باشم یا که همین دکتر عمومی کافیه؟ در ضمن من کم کاری تیروئید دارم ودارو مصرف میکنم آیا سرترالین برام مضر نیست؟
ساناز
سه شنبه 20 آبان 1393 12:05 ق.ظ
دوسال اسنترا50مصرف میکردم الان قطع کردم آیااحتمال دارد دوباره دچاربیماری بشم
سلام
دوشنبه 19 آبان 1393 09:41 ب.ظ
سلام
پروانه
چهارشنبه 14 آبان 1393 09:44 ب.ظ
سلام,سنم ۴۵ سله,مدت ٨ ساله کلوبازام ١٠ واسنترا ۵٠ استفاده می کنم ولی می خواستم قرصهایم رو کم کنم الان دو روزه اسنترارو نصف میخورم ایا میتوانم این منوالو ادامه بدم یا مصرف کلو بازامو کم کنم لطفا راهنماییم کنید متشکرم
شنبه 10 آبان 1393 01:29 ق.ظ
دارو درمانی فقط شاید ده درصد موثر باشه . درمان وسواس فکری 90 درصدش دست خود ادمه با فکر نکردن ب گذشته تلخ یا اینده که البته سخت هم هست
سمیرا
چهارشنبه 23 مهر 1393 02:16 ق.ظ
سلام من 3ماه قرص اسنترا 100مصرف کردم الا1ماهه که قطع کردم بازافسردگی وسواسی گرفتم به نظر شما چیکارکنم
سمیرا
چهارشنبه 23 مهر 1393 02:08 ق.ظ
سلام من 3ماه قرص اسنترا 100مصرف کردم الا1ماهه که قطع کردم بازافسردگی وسواسی گرفتم به نظر شما چیکارکنم
raha
یکشنبه 20 مهر 1393 03:23 ق.ظ
سلام من حدود ٤ ساله دكتر برای اعصاب معده و درمان درد معده به من زلفت ٥٠ دادند و گفتند ١ سال بخورم بعد از ١ سال متاسفانه دكترم فوت كردند و من ٤ ساله كه این دارو رو میخورم میخوام بدونم اینهمه طولانی چه عوارضی برامً داره و اینكه چطوری باید قطع كنم؟
مهناز
شنبه 19 مهر 1393 05:50 ب.ظ
دوماهه که قرص هالوپریدول0.5وفلوکستین20 (هرکدام یک عدد در روز)برای افسردگی واضطراب مصرف میکنم میخواستم ببینم اگه به دکتر مراجعه نکنم چطور باید آنهارا ادامه بدم ؟
احمدرضا
دوشنبه 14 مهر 1393 07:55 ق.ظ
سلام من ۲ ساله قرص سرترالین و سیتالوپرام رو با هم میخورم موقع خواب هم زولپیدم میخورم اکثرا ۳ یا ۴ ساعت در شبانه روز بیدارم . تو اون ۳ تا ۴ ساعتی هم که بیدارم تقریبا یک پاکت سیگار میکشم میخواستم بپرسم سیگار با قرص تداخل نداره؟ چون خیلی گیج و خواب آلودم
یکشنبه 13 مهر 1393 03:26 ب.ظ
با سلام
آیا قرص کلردیازپوکساید جایگزین برای آسنترا می تواند باشد .با تشکر
یکشنبه 13 مهر 1393 03:23 ب.ظ
سلام آیا قطع اسنترا باعث اختلال قاعدگی میشود؟و چکونه آن را باید قطع کرد؟
مولوی
دوشنبه 7 مهر 1393 02:32 ب.ظ
با سلام به همنوعان گرامی،

اینجانب بدلیل مشکلات فراوان در زندگی اعم از خانوادگی و کاری دچار افسردگی شدید شدم و پس از مراجعه به متخصص اعصاب داروهای مربوطه تجویز شدند ولی در کنار این روشها بهترین و موثرترین راه حل را توکل به خداوند یکتا دیدم و شروع نمودم به خواندن نماز خالصانه و همه امور را به خدا سپردم و خدارو شکر الان حالم بسیار بهتر مبیاشد.
توصیه های قدیمیها بی حکمت نیست.
دنیا دو روز است.
توکل به خدا.
دوشنبه 7 مهر 1393 12:28 ب.ظ
سلام منم حدود یك هفته این دارو رو استفاده كردم بخاطر استرس هایی كه داشتم/گاهی وقتا اینقد شوك استرسها زیاد بود كه احساس فراموشی بهم دست میداد یا خودم اینطور حس میكردم/ دكتر این دارو رو تجویز كرد/ كه از اولین روز استفاده تپش قلب شدید / شوك های استرسی كه بهم وارد میشد بهتر نشد كه تعدادش به مراتب بیشتر شد/لرز شدید از درون و احساس گرمای شدید از بیرون/ همش خوابالود بودم و در حال خمیازه كشیدن/ اما دیگه دارو رو استفاده نكردم. الان خیلی بهترم. استرس و ترس و افسردگی بیماریهای نگران كننده ای هستن اما اینقد قدرتمند نیستن كه باعث بشن انسان اراده و نیرو خودش رو از دست بده. برای درمان این نوع بیماریها فقط باید شجاع بود و بهشون بها نداد تا تو وجود آدم رخنه كنند. اولین و آخرین كسی كه میتونه به آدم كمك كنه فقط خودش/ درسته استفاده ی سری از دارو ها خیلی موثر اما نباید وابستگی به همراه داشته باشه. همه ما انسانها این حالات رو داریم اما خیلی ها میتونن كنترلش كنن و مركز حساس مغز و معطوف كنن به مسائل دیگه اما در كل تا وقتی كه بهش پر و بال ندیم ترسناك نیست. به نظرم یكی از بهترین راه حلها داشتن ارتباطات زیاد و در جمع بودن. و دور شدن از هر محیط و افرادی كه انرژی منفی دارند. در ضمن دلسوزی دیگران نه تنها باعث خوب شدن زود ما نمیشه بلكه باعث میشه همیشه این حس و داشته باشیم كه بیماریم. پیاده روی زیاد. و دست به قلم بردن و نوشتن از بهترین راه حل هاست. وقتی احساس بدی داریم تمام حالاتمون و روی كاغذ بیاریم .
محدثه
پنجشنبه 3 مهر 1393 12:46 ب.ظ
سلام حدود7-8ماه به دلیل استرس و اضطراب از قرص آسنترا مصرف کردم قرص50میلی گرمو اولا یک چهارم میخورم بعد نصف و بعد سه چهارم و بعد دوباره نصف طبق تجویز دکتر میزانا کم و زیاد شده خانوادم نمیبرنم دیگه پیش دکتر و میخوام قرصمو قطع کنم اول دوباره یک چهارمش کردم به مدت یک هفته بعد یک روز درمیون یک چهارم میخورم اما بی نهایت عصبی و زودرنج شدم
دوتا سوال دارم
اول اینکه این روش برای قطع داروم درسته؟؟
ددم اینکه تغییر حالتام به خاطر عوارض قطع
سحر
جمعه 14 شهریور 1393 11:20 ب.ظ
سلام. من حدود ١٤ روزه مصرف دارو رو قطع كردم. امروز متوجه لكه شدم كه ظاهرا شروع قاعدگی هست. اما ٣-٤ روز زود تر از حالت عادی اومده. میتونه واسه این دارو باشه؟
somaye
پنجشنبه 13 شهریور 1393 09:41 ق.ظ
سلام.من دوسال یابیشتر سرترالین مصرف کردم وازوسواس وافسردگی نجات پیداکردم.هنوزگاهی افسردگی سراغم میادولی دیگه وسواس ندارم...داروی خوبی بود.دوزانراتا150میلی گرم استفاده کردم.خواب الودگی داشت ودچارسرخوشی وخوشحالی میشدم.
مسعود
یکشنبه 9 شهریور 1393 09:29 ق.ظ
سلام.من از وقتی شروع به آسنترا کردم تو هر 3 دقیقه 5تا خمیازه میکشم/خوابم نمیادا/خسته شدم دیگه/لطفا ج بدید
مسعود
یکشنبه 9 شهریور 1393 09:29 ق.ظ
سلام.من از وقتی شروع به آسنترا کردم تو هر 3 دقیقه 5تا خمیازه میکشم/خوابم نمیادا/خسته شدم دیگه/لطفا ج بدید
باران
پنجشنبه 30 مرداد 1393 10:30 ب.ظ
دكتر من مقدار سرترالین را از 100 به 200 میلی در روز به صورت صبح وشب افزایش داده اما من از عوارضش ترسیدم ایا این مقدار بیش از حد معمول است؟
سارا
چهارشنبه 22 مرداد 1393 10:29 ب.ظ
سلام
من بخاطر درد شدید معده به دکتر مراجعه کردم و ایشون بخاطر عصبی شدن های مکررم و عدم تمرکزم، داروی سرترالین و کلردیازپوکساید رو در کنار داروهای معده تجویز کردن.
میخواستم بدونم مصرف همزمان این دو (آسنترا و دیازپوکساید) مشکلی بوجود نمیاره؟
مرسی
دوست
یکشنبه 12 مرداد 1393 02:03 ب.ظ
این قرص بسیار خوبی هستش فقط احتیاج به زمان داره تا تاثیر خودشو نشان بده پس خواهش میکنم که صبور باشید و معمولا بعد از چهار هفته اثر نشان میده من الان یگ ماه و نیم هستش که استفاده میکنم
علی
چهارشنبه 8 مرداد 1393 12:22 ب.ظ
سلام این قرص نمونه ایرانیش با خارجیش جقدر فرق داره
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox