تبلیغات
روانپزشکی روانشناسی - ترس
 

ترس

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 4 شهریور 1390-02:36 ب.ظ

ترس :
واكنش فرد در برابر محركهای تهدید آمیز ترس نامیده می شود . البته ترس همیشه جنبه ی نابهنجاری ندارد و حتی گاهی نیز مفید است ، زیرا یك هشدار در مقابل خطرات است ، لذا در طبقه بندی ترسها باید به ترسهای طبیعی نیز اشاره كرد و آگاهی از ترسهای طبیعی در كودك برای مربیان و درمانگران و مشاوران كودك جهت تشخیص ترسهایی كه باید درمان شوند ، اهمیت دارد .
در جدول زیر ترسهای متداول و سطوح سنی گوناگون نشان داده شده است :

سن ترسها

6 - 0 ماهگی ............................... صداهای بلند ، عدم مراقبت
9 - 6 ماهگی ............................... بیگانه ها
یك سالگی ............................... جدایی ، آسی ، توالت 
دو سالگی ............................... موجودات خیالی
سه سالگی .............................. سگ ، تنهایی
چهار سالگی .............................. تاریكی
6 تا 12 سالگی ...... مدرسه ، آسیب ، رویدادهای طبیعی ، رویداد های اجتماعی
13 تا 16 سالگی ............................ آسیب ، آسیب اجتماعی 
19 سالگی به بعد ........................... آسیب ، رویدادهای طبیعی و جنسی


قبل از بحث در مورد چگونگی ایجاد ترس تعدادی از ترسهای متداول را كه در جدول بالا نام برده شده است و دارای زیر مجموعه ی بزرگی هستند كه شناسایی آن برای خوانندگان ضروری است ، بیان می كنم .

1- آسیب ( ترس از آسیب دیدگی بدنی )
این ترس به دو شاخه ی فرعی تر غیر انتزاعی ( واقعی ) و انتزاعی ( مجرد ) تقسیم می شود .
الف - ترسهای آسیب دیدگی بدنی انتزاعی :
مهمترین این ترسها عبارتند از : جنگ ، شورش ، غذای سمی ، غذاهای خاص ، مردن ، فوت فردی از خانواده ، بیمار شدن ، میكروب ، خفه شدن ، تحت عمل جراحی قرار گرفتن ، بیمارستان ، جهنم ، شیطان ، رعایت نكردن قوانین مذهبی ، ربوده شدن ، گم شدن ، به فرزندی پذیرفته شدن ، جدایی پدر و مادر ، دیوانه شدن .
ب - ترسهای آسیب دیدگی بدنی غیر انتزاعی :
پرواز در هواپیما ، ترس از ارتفاع ، آب عمیق ، بیگانه ها ، برهنه دیده شدن 

2- ترس از رویدادهای طبیعی
الف - طوفان ( گردباد ، سیل ، زمین لرزه ، رعد و برق )
ب - تاریكی 
ج - مكانهای دربسته ( حمام ، داخل كمد ، آسانسور ، محبوس ماندن ، اطاق های عجیب )
د - حیوانات ( مار ، سوسك ، عنكبوت ، موش ، مارمولك ، قورباغه ، سگ ، گربه ، اسب یا گاو )
ه - سایر چیزها ( مانند : آتش ، افكار ترسناك یا خیال و وهم ، ارواح ، تنها ماندن ، كابوس ، موجودات فضایی ، هیولا ، چهره های پشت پنجره ، ماسكها و عروسكها ، دیدن خون ، دیدن افراد ناقص الخلقه ، توالت )

3- ترسهای ناشی از اضطراب اجتماعی 
الف - آموزشگاه - این ترس هم در دوره ی ابتدایی و كودكی و بزرگسالی دیده می شود .
ب - جدایی ( جدایی از والدین ، بخش هایی از خانواده ، به خواب رفتن در شب )
ج - عملكردها ( ترس از آزمون یا امتحان ، مورد انتقاد قرار گرفتن ، اشتباه كردن ، مطلبی را با صدای بلند در كلاس خواندن )
د - روابط متقابل اجتماعی ( شركت در رویدادهای اجتماعی ، شخص دیگری را عصبانی كردن ، جمعیت ، لمس شدن از جانب دیگران )
ه - مسائل پزشكی ( پزشك یا دندانپزشك ، گلوله خوردن )
و - موارد دیگر مانند سوار اتومبیل یا اتوبوس یا مترو شدن 

4- ترس از عوامل متفرقه
مانند : ( كثافت ، اسباب بازی های پشمالو ، آژیر افراد مسن ، رد شدن از خیابان ، افراد زشت رو ، صداهای بلند مانند باز كردن در بطری ، ترقه ، انفجار ، افراد یونیفرم پوش ، افراد جنس مخالف ، دفع مدفوع ، افراد نژادهای دیگر )
عوامل مؤثر در نوع و میزان ترس
عوامل متعددی در ایجاد ترس مؤثرند كه از مهمترین آنها سن ، جنس ، تجارب گذشته ، میزان رشد ذهنی ، ارزشهای اجتماعی و فرهنگی و بالاخره درجه امنیتی است كه كودك از آن برخوردار است .
مسأله ی سن عامل مهمی است و كودكان در سنین مختلف ترسهای متفاوتی دارند و امكان دارد ترسی برای سنی خاص متناسب و در سن بالاتر غیر عادی محسوب گردد . 
شمار ترس در كودكان با افزایش سن كاهش حاصل می كند و میزان و شدت آن در سه سالگی و یازده سالگی به اوج خود می رسد با این تفاوت كه ترس در سه سالگی جنبه ی موقتی دارد یعنی افراد ، اشیاء و حیوانات موجود در محیط موارد ترس او را تشكیل می دهند در حالی كه در سن یازده سالگی ترس بیشتر جنبه ی تعمیمی دارد یعنی كودك زمانی از چیزی ترسیده است و حالا آن را تعمیم می دهد ، این نوع ترس غالباً با اضطراب و نگرانی همراه است .
عامل جنسیت نیز در نوع و میزان ترس قابل تعمق است . دختران نسبت به پسران ترس بیشتری نشان می دهند و نوع ترس در آنان نیز فرق می كند . دختران بیشتر از مار و موش و سوسك می ترسند ولی پسران از مورد انتقاد دیگران واقع شدن ترس دارند .
علل ترس :
درباره ی علل بروز ترس نظریه های متعددی بیان شده است كه در اینجا نیازی به توضیح آنان نیست و فقط به این عبارت بسنده می كنیم كه ترس حاصل یادگیری است ، یعنی كودك می آموزد كه از اشیاء و اشخاص و فرصتهای ترسناك در زمینه های مختلف بترسد و این یادگیری ممكن است به صورت شرطی شدن كلاسیك ، شرطی شدن عامل ، یادگیری مشاهده ای و تقلید باشد .

درمان ترس 
از طرف والدین و مربیان این سؤال مطرح است كه برای از بین بردن ترس در كودكان چه باید كرد ؟
مكاتب مختلف برای درمان ترس شیوه هایی را اعمال می كند كه علی رغم تفاوت ظاهری آشكار ، همه ی آنها به سه اصل تحلیل ، تبیین و پیشنهاد توجه دارند و ما در این سه شیوه از پر كاربردترین شیوه های درمان ترس را ارائه می دهیم .

1- شیوه ی حساسیت زدایی نظامدار :
در این شیوه چندین موقعیت ترس آور كه شدت ترس از آنها به تدریج افزایش می یابد ، فراهم می شود ، سپس از شخص می خواهند كه این ترس آور را یكی پس از دیگری نظاره كند .
در این موقع مشاهدات وی با رهایی از فشار ( relaxation ) یا واكنشهای دیگری كه با ترس توافقی نداشته باشد ، قرین می شود تا بتوان ترس آورترین صحنه را به راحتی مشاهده كرد .
این روش در كاستن ترسهای بزرگسالان مؤثر بوده است ، اما علی رغم توصیه استفاده از این روش برای كودكان هنوز هم حمایت كامل به عمل نیامده است .

2- شیوه ی مدل سازی :
اولین گزارش درمانی از شیوه ی مدل سازی ، درمان ترس پیتر از اجسام پشمالو توسط جونز می باشد . این روش از پر كاربردترین شیوه ی رفتاری مدل سازی است .
شیوه ی مدل سازی نشان داده است كه می تواند برای كنترل شرایط ، بسیار خوب عمل كند و در مورد گروههای سنی نسبتاً بیشتری به كار آید .
هر چند به نظر می رسد مشاهده ی یك مدل واحد ، در كاستن از ترس مؤثر باشد اما مشاهده مدلهای چندگانه و استفاده از محركهای ترس آور گوناگون در كارورزی ، احتمالاً به كارایی روش می افزاید .
" مدل سازی همراه " ( مدل سازی و شركت در برنامه ) روش دیگری از مدل سازی است . در این روش كودك ترسو ضمن مشاهده ی صحنه ی ترسناك كه با پیشروی تدریجی همراه است سرانجام به مدل می پیوندد . مثلاً برای درمان كودكانی كه از آب می ترسیدند فیلمی را به آنها نشان دادند كه در آن سه پسر بچه همسال ( مدلها ) كه از آب می ترسیدند به انجام كارهایی مانند شركت در امتحان شنا مشغول بودند ، مدلهای داخل فیلم در انتها بر ترس خود غلبه می كردند ، یعنی به تدریج در طول فیلم ترس آنها كاهش می یافت و فیلم سرانجام نشان می داد كه آنها با شادی در استخر مشغول بازی هستند . بلافاصله پس از مشاهده ی فیلم ، پژوهشگران كودكان را در یك مرحله ای ده دقیقه ای شركت در برنامه به استخر می بردند و كودكان را تشویق می كردند تا به فعالیت هایی بپردازند كه در آزمون شنا معمول است .
این شیوه یكی از شیوه های درمانی مؤثر شناخته شده است .

3- شیوه ی شناختی درمانی :
برخی از پژوهشگران برای درمان ترس كودكان به مطالعه ی تأثیر باورها و شناخت پرداخته اند و كار این پژوهشگران با موفقیت همراه بوده است .
در اینجا نمونه ای از این تلاشها را كه در زمینه ی درمان ترس كودكان كودكستانی از تاریكی است اشاره می كنیم .
در این تحقیق كودكانی را كه از تنها بودن در یك اتاق تاریك به مدت سه دقیقه هراس داشتند به سه گروه " شایستگی " ، " محرك " و " كنترل " تقسیم كردند . پژوهشگر كودك تنها را به داخل اتاق تاریك می برد . اتاق مجهز به دستگاه تنظیم جریان برق بود و كودك را قادر می ساخت روشنایی اتاق را تنظیم كند . كودك همچنین می توانست با استفاده از دستگاه ارتباط داخلی هر زمان كه بخواهد پژوهشگر را به داخل اتاق بخواند . پژوهشگر اتاق را ترك و برای آنكه بداند كودك چه مدت می تواند تاریكی را تحمل كند ، زمان خروجش از اتاق را ثبت می كرد . به دنبال این پیش آزمون ، به كودكانی كه در وضعیت " شایستگی " جای گرفتند آموخته شد تا جمله هایی مانند " من پسر ( یا دختر ) شجاعی هستم " ، " من می توانم مراقب خودم باشم " را با خود تكرار كنند و به كودكان گروه " محرك " جمله هایی مانند " بودن در تاریكی تفریح خوبی است " آموزش داده شد . منظور از آموزش چنین جمله هایی این بود كه نیروی بالقوه ی ترس از تاریكی در آنان كم شود . به آنهایی كه در گروه " كنترل " بودند ، جملات نامربوطی مانند : " علی یك بره دارد " آموخته شد . در آزمون نهایی كه بلافاصله پس از كارورزی انجام شد ، كودكانی كه تكرار جمله های " شایستگی " را آموخته بودند ، بهبودی نشان دادند . این بهبودی نشان داد كه در برخورد با محرك ترس آفرین ، برخی تعدیل ها صورت گرفته است .
نظرات() 


viagra without prescription
دوشنبه 28 مرداد 1398 12:17 ق.ظ
Hi all, here every person is sharing these knowledge, thus it's nice to read this weblog, and I used to pay a
visit this website daily.
office.com/setup
چهارشنبه 23 مرداد 1398 01:46 ب.ظ
nice blog....
cheapest adidas ultra boost 30 pride lgbtq
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:18 ق.ظ
<a href="http://www.seyhancelik.com/jylq/damen-nike-sportswear-schuhe-schwarz-dunkel-grau-summit-wei%c3%9f">damen nike sportswear schuhe schwarz dunkel grau summit wei脽</a><a href="http://www.seyhancelik.com/kaqc/cheap-nike-air-max-90-anti-fur-mens-womens-shoes-brown">cheap nike air max 90 anti fur mens womens shoes brown</a><a href="http://www.seyhancelik.com/kdot/2015-originales-nike-air-max-verde-hombres-negras">2015 originales nike air max verde hombres negras</a><a href="http://www.seyhancelik.com/krfp/footlocker-exclusive-x-adidas-nmd-r1-wine">footlocker exclusive x adidas nmd r1 wine</a>
cheapest adidas ultra boost 30 pride lgbtq http://www.rccgarkofgod.com/xdhm/cheapest-adidas-ultra-boost-30-pride-lgbtq
http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:22 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
northwest pharmacy canada canadian pharmacies online prescriptions prescriptions from canada without canadian drugstore good canadian online pharmacies canadian drugs pharmacy no 1 canadian pharcharmy online drugstore online reviews drugstore online shopping reviews
vintage nike tailwind special make up smu
سه شنبه 11 تیر 1398 08:34 ب.ظ
<a href="http://www.seyhancelik.com/qajf/womens-nike-air-max-120-kpu-tpu-black-pink">womens nike air max 120 kpu tpu black pink</a><a href="http://www.seyhancelik.com/qlxu/nike-roshe-one-essential-id-femme-blanche-et-vert-lime-baskets">nike roshe one essential id femme blanche et vert lime baskets</a><a href="http://www.seyhancelik.com/rsdf/nike-air-force-1-l%c3%a5g-dam-gr%c3%b6n-utlopp">nike air force 1 l氓g dam gr枚n utlopp</a><a href="http://www.seyhancelik.com/rszt/womens-vans-authentic-lo-pro-black">womens vans authentic lo pro black</a>
vintage nike tailwind special make up smu http://www.tatvainternational.com/crlp/vintage-nike-tailwind-special-make-up-smu
nike kyrie 2 eybl black white for sale
سه شنبه 11 تیر 1398 08:33 ب.ظ
<a href="http://www.thichlashare.com/mfue/homme-femme-nike-air-max-90-premium-les-formateurs-faible-khaki-france">homme femme nike air max 90 premium les formateurs faible khaki france</a><a href="http://www.thichlashare.com/nqon/nike-air-force-1-low-premium-id-houston-rockets-herren">nike air force 1 low premium id houston rockets herren</a><a href="http://www.thichlashare.com/pbpc/sneakers-nike-air-max-ltd-2-plus-bruin-detail">sneakers nike air max ltd 2 plus bruin detail</a><a href="http://www.thichlashare.com/qacu/goedkope-nike-air-jordan-28-goedkoop">goedkope nike air jordan 28 goedkoop</a>
nike kyrie 2 eybl black white for sale http://www.thichlashare.com/zrdo/nike-kyrie-2-eybl-black-white-for-sale
Generic cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 05:32 ق.ظ

Regards! I appreciate this!
cialis tadalafil online click here cialis daily uk dose size of cialis cialis taglich cuanto cuesta cialis yaho buy original cialis cialis taglich cialis sans ordonnance tadalafil tablets il cialis quanto costa
http://fundici.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 01:30 ب.ظ

Truly all kinds of awesome facts!
cialis generique cialis 10mg prix pharmaci cialis ahumada cialis 5mg prix 200 cialis coupon purchase once a day cialis cialis generic we use it 50 mg cialis dose prix cialis once a da cialis 100mg suppliers
Cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 10:55 ب.ظ

Truly loads of beneficial information!
usa cialis online cialis from canada cialis online deutschland the best site cialis tablets cipla cialis online order a sample of cialis buy cialis cheap 10 mg cialis 100mg suppliers purchasing cialis on the internet cialis prezzo al pubblico
http://leclige.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:08 ق.ظ

Kudos. Plenty of material!

cialis tablets for sale sialis cialis kaufen wo get cheap cialis cialis great britain buy cialis online cheapest tadalafilo non 5 mg cialis generici cialis generisches kanada tarif cialis france
nike free run 5.0 sklep warszawa zni偶ka
جمعه 31 خرداد 1398 04:36 ب.ظ
<a href="http://www.syzygycult.com/fgzm/nike-air-huarache-run-ultra-se-875841006-colore-nero-taglia-42.0">nike air huarache run ultra se 875841006 colore nero taglia 42.0</a><a href="http://www.syzygycult.com/fnjx/nike-off-white-mesh-cortez-kids-shoes">nike off white mesh cortez kids shoes</a><a href="http://www.syzygycult.com/fqgw/nike-air-max-1-leopard-grauweissrot">nike air max 1 leopard grauweissrot</a><a href="http://www.syzygycult.com/fyuh/nike-schuhe-air-max-2016-g%c3%bcnstig">nike schuhe air max 2016 g眉nstig</a>
[url=http://www.syzygycult.com/argc/nike-free-run-5.0-sklep-warszawa-zni%c5%bcka]nike free run 5.0 sklep warszawa zni偶ka[/url]
adidas stan smith womens cheap
جمعه 31 خرداد 1398 04:36 ب.ظ
<a href="http://www.lavishtrain.com/gbnw/nike-air-max-zero-si-881173-100-wit-grijs-zilver-wit-schoenen">nike air max zero si 881173 100 wit grijs zilver wit schoenen</a><a href="http://www.lavishtrain.com/gwxo/shattered-backboard-air-jordan-1-for-sale">shattered backboard air jordan 1 for sale</a><a href="http://www.lavishtrain.com/jbhx/nike-cortez-basic-sl-gs-noir-blanc-904764-001">nike cortez basic sl gs noir blanc 904764 001</a><a href="http://www.lavishtrain.com/jmvk/2018-aa5739-500-nike-air-max-fury-purple-white">2018 aa5739 500 nike air max fury purple white</a>
[url=http://www.pinkslipmitt.com/xjnv/adidas-stan-smith-womens-cheap]adidas stan smith womens cheap[/url]
http://roagheral.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:35 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
cialis prezzo in linea basso walgreens price for cialis cialis lowest price cialis generique cialis patent expiration generic cialis at walmart buy online cialis 5mg prezzo cialis a buon mercato cialis bula enter site natural cialis
Buy generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:49 ق.ظ

Appreciate it, A good amount of write ups.

generic cialis we like it cialis price cialis patent expiration import cialis we choice free trial of cialis buying cialis in colombia cialis soft tabs for sale click here to buy cialis cialis bula buy cialis online nz
http://susstospect.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:34 ق.ظ

This is nicely put. .
best generic drugs cialis cialis for sale in europa generic cialis soft gels recommended site cialis kanada generic cialis soft gels cialis lilly tadalafi costo in farmacia cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis generic tesco price cialis
http://demincount.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:11 ب.ظ

Very good postings, Kudos!
cialis price thailand comprar cialis 10 espa241a cialis tadalafil online click here to buy cialis cialis 200 dollar savings card cialis online nederland tadalafil 5mg cialis billig cialis official site cialis online deutschland
http://sweetkeycork.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:37 ب.ظ

Nicely spoken without a doubt! .
wow look it cialis mexico cialis rckenschmerzen safe dosage for cialis wow look it cialis mexico only now cialis 20 mg cialis y deporte cialis generico in farmacia buy cialis cialis generique 5 mg cialis from canada
cialis online india
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:42 ق.ظ

Superb posts, Cheers!
cialis prezzo in linea basso wow cialis tadalafil 100mg cialis 20mg wow cialis tadalafil 100mg cialis coupon cialis 5 mg buy low dose cialis blood pressure generic cialis at walmart enter site very cheap cialis buying cialis on internet
http://endedi.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:21 ب.ظ

Fantastic posts. Regards.
cialis soft tabs for sale cialis generico milano tadalafilo cialis for daily use cialis uk cialis 5 mg cialis bula does cialis cause gout cialis y deporte only best offers cialis use
http://tragelem.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:49 ق.ظ

Cheers. Plenty of facts!

cialis prices in england walgreens price for cialis cialis dosage prices on cialis 10 mg cialis per paypa safe dosage for cialis cialis 50 mg soft tab cialis e hiv click here to buy cialis cialis uk
Cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 11:48 ق.ظ

Incredible lots of superb tips!
cialis soft tabs for sale cialis professional from usa cialis kamagra levitra we recommend cialis info cialis prezzo in linea basso price cialis per pill wow cialis tadalafil 100mg can i take cialis and ecstasy cialis 200 dollar savings card female cialis no prescription
http://noiphlegej.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:33 ب.ظ

Nicely put, Regards!
click here cialis daily uk prices on cialis 10 mg cialis usa cost we like it cialis soft gel cialis lowest price cialis tadalafil online wow look it cialis mexico can i take cialis and ecstasy where to buy cialis in ontario cialis 20 mg cut in half
order cialis from india
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:08 ب.ظ

Point well utilized..
cialis 5 mg cialis vs viagra generic cialis in vietnam cialis 5 mg buy buy cheap cialis in uk cialis ahumada what is cialis enter site very cheap cialis cialis sicuro in linea cialis 20 mg cost
http://admilro.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:34 ق.ظ

You have made your point.
sialis cialis 10 doctissimo viagra cialis levitra weblink price cialis cialis pills price each generic cialis levitra free generic cialis calis cialis authentique suisse i recommend cialis generico
http://delera.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:02 ب.ظ

This is nicely said. !
cialis dosage amounts usa cialis online look here cialis order on line cialis 20mg prix en pharmacie cialis free trial comprar cialis navarr cialis online deutschland what is cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis tablets
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:58 ق.ظ

Nicely put, Regards!
chinese cialis 50 mg tadalafil 10 mg il cialis quanto costa cialis daily dose generic cialis taglich generic cialis soft gels cialis mit grapefruitsaft cialis tablets for sale safe dosage for cialis interactions for cialis
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:01 ق.ظ

Thanks a lot, Quite a lot of information.

generic for cialis cialis daily reviews miglior cialis generico look here cialis order on line tadalafil tablets rezeptfrei cialis apotheke cialis daily dose generic cialis for sale in europa cialis generic availability only now cialis 20 mg
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 10:57 ب.ظ

You have made your point extremely effectively!!
we choice cialis uk buy name brand cialis on line cialis name brand cheap cialis efficacit enter site very cheap cialis generico cialis mexico cialis para que sirve cialis daily cialis generico lilly deutschland cialis online
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 05:11 ب.ظ

Many thanks. I enjoy this.
cost of cialis cvs 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis for sale cialis vs viagra buy cialis uk no prescription cialis 30 day trial coupon cialis canada buy cialis online nz cialis online deutschland cialis 20 mg cut in half
install office 365
سه شنبه 17 اردیبهشت 1398 08:13 ب.ظ
great post
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox