تبلیغات
روانپزشکی روانشناسی - ترس
 

ترس

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 4 شهریور 1390-01:36 ب.ظ

ترس :
واكنش فرد در برابر محركهای تهدید آمیز ترس نامیده می شود . البته ترس همیشه جنبه ی نابهنجاری ندارد و حتی گاهی نیز مفید است ، زیرا یك هشدار در مقابل خطرات است ، لذا در طبقه بندی ترسها باید به ترسهای طبیعی نیز اشاره كرد و آگاهی از ترسهای طبیعی در كودك برای مربیان و درمانگران و مشاوران كودك جهت تشخیص ترسهایی كه باید درمان شوند ، اهمیت دارد .
در جدول زیر ترسهای متداول و سطوح سنی گوناگون نشان داده شده است :

سن ترسها

6 - 0 ماهگی ............................... صداهای بلند ، عدم مراقبت
9 - 6 ماهگی ............................... بیگانه ها
یك سالگی ............................... جدایی ، آسی ، توالت 
دو سالگی ............................... موجودات خیالی
سه سالگی .............................. سگ ، تنهایی
چهار سالگی .............................. تاریكی
6 تا 12 سالگی ...... مدرسه ، آسیب ، رویدادهای طبیعی ، رویداد های اجتماعی
13 تا 16 سالگی ............................ آسیب ، آسیب اجتماعی 
19 سالگی به بعد ........................... آسیب ، رویدادهای طبیعی و جنسی


قبل از بحث در مورد چگونگی ایجاد ترس تعدادی از ترسهای متداول را كه در جدول بالا نام برده شده است و دارای زیر مجموعه ی بزرگی هستند كه شناسایی آن برای خوانندگان ضروری است ، بیان می كنم .

1- آسیب ( ترس از آسیب دیدگی بدنی )
این ترس به دو شاخه ی فرعی تر غیر انتزاعی ( واقعی ) و انتزاعی ( مجرد ) تقسیم می شود .
الف - ترسهای آسیب دیدگی بدنی انتزاعی :
مهمترین این ترسها عبارتند از : جنگ ، شورش ، غذای سمی ، غذاهای خاص ، مردن ، فوت فردی از خانواده ، بیمار شدن ، میكروب ، خفه شدن ، تحت عمل جراحی قرار گرفتن ، بیمارستان ، جهنم ، شیطان ، رعایت نكردن قوانین مذهبی ، ربوده شدن ، گم شدن ، به فرزندی پذیرفته شدن ، جدایی پدر و مادر ، دیوانه شدن .
ب - ترسهای آسیب دیدگی بدنی غیر انتزاعی :
پرواز در هواپیما ، ترس از ارتفاع ، آب عمیق ، بیگانه ها ، برهنه دیده شدن 

2- ترس از رویدادهای طبیعی
الف - طوفان ( گردباد ، سیل ، زمین لرزه ، رعد و برق )
ب - تاریكی 
ج - مكانهای دربسته ( حمام ، داخل كمد ، آسانسور ، محبوس ماندن ، اطاق های عجیب )
د - حیوانات ( مار ، سوسك ، عنكبوت ، موش ، مارمولك ، قورباغه ، سگ ، گربه ، اسب یا گاو )
ه - سایر چیزها ( مانند : آتش ، افكار ترسناك یا خیال و وهم ، ارواح ، تنها ماندن ، كابوس ، موجودات فضایی ، هیولا ، چهره های پشت پنجره ، ماسكها و عروسكها ، دیدن خون ، دیدن افراد ناقص الخلقه ، توالت )

3- ترسهای ناشی از اضطراب اجتماعی 
الف - آموزشگاه - این ترس هم در دوره ی ابتدایی و كودكی و بزرگسالی دیده می شود .
ب - جدایی ( جدایی از والدین ، بخش هایی از خانواده ، به خواب رفتن در شب )
ج - عملكردها ( ترس از آزمون یا امتحان ، مورد انتقاد قرار گرفتن ، اشتباه كردن ، مطلبی را با صدای بلند در كلاس خواندن )
د - روابط متقابل اجتماعی ( شركت در رویدادهای اجتماعی ، شخص دیگری را عصبانی كردن ، جمعیت ، لمس شدن از جانب دیگران )
ه - مسائل پزشكی ( پزشك یا دندانپزشك ، گلوله خوردن )
و - موارد دیگر مانند سوار اتومبیل یا اتوبوس یا مترو شدن 

4- ترس از عوامل متفرقه
مانند : ( كثافت ، اسباب بازی های پشمالو ، آژیر افراد مسن ، رد شدن از خیابان ، افراد زشت رو ، صداهای بلند مانند باز كردن در بطری ، ترقه ، انفجار ، افراد یونیفرم پوش ، افراد جنس مخالف ، دفع مدفوع ، افراد نژادهای دیگر )
عوامل مؤثر در نوع و میزان ترس
عوامل متعددی در ایجاد ترس مؤثرند كه از مهمترین آنها سن ، جنس ، تجارب گذشته ، میزان رشد ذهنی ، ارزشهای اجتماعی و فرهنگی و بالاخره درجه امنیتی است كه كودك از آن برخوردار است .
مسأله ی سن عامل مهمی است و كودكان در سنین مختلف ترسهای متفاوتی دارند و امكان دارد ترسی برای سنی خاص متناسب و در سن بالاتر غیر عادی محسوب گردد . 
شمار ترس در كودكان با افزایش سن كاهش حاصل می كند و میزان و شدت آن در سه سالگی و یازده سالگی به اوج خود می رسد با این تفاوت كه ترس در سه سالگی جنبه ی موقتی دارد یعنی افراد ، اشیاء و حیوانات موجود در محیط موارد ترس او را تشكیل می دهند در حالی كه در سن یازده سالگی ترس بیشتر جنبه ی تعمیمی دارد یعنی كودك زمانی از چیزی ترسیده است و حالا آن را تعمیم می دهد ، این نوع ترس غالباً با اضطراب و نگرانی همراه است .
عامل جنسیت نیز در نوع و میزان ترس قابل تعمق است . دختران نسبت به پسران ترس بیشتری نشان می دهند و نوع ترس در آنان نیز فرق می كند . دختران بیشتر از مار و موش و سوسك می ترسند ولی پسران از مورد انتقاد دیگران واقع شدن ترس دارند .
علل ترس :
درباره ی علل بروز ترس نظریه های متعددی بیان شده است كه در اینجا نیازی به توضیح آنان نیست و فقط به این عبارت بسنده می كنیم كه ترس حاصل یادگیری است ، یعنی كودك می آموزد كه از اشیاء و اشخاص و فرصتهای ترسناك در زمینه های مختلف بترسد و این یادگیری ممكن است به صورت شرطی شدن كلاسیك ، شرطی شدن عامل ، یادگیری مشاهده ای و تقلید باشد .

درمان ترس 
از طرف والدین و مربیان این سؤال مطرح است كه برای از بین بردن ترس در كودكان چه باید كرد ؟
مكاتب مختلف برای درمان ترس شیوه هایی را اعمال می كند كه علی رغم تفاوت ظاهری آشكار ، همه ی آنها به سه اصل تحلیل ، تبیین و پیشنهاد توجه دارند و ما در این سه شیوه از پر كاربردترین شیوه های درمان ترس را ارائه می دهیم .

1- شیوه ی حساسیت زدایی نظامدار :
در این شیوه چندین موقعیت ترس آور كه شدت ترس از آنها به تدریج افزایش می یابد ، فراهم می شود ، سپس از شخص می خواهند كه این ترس آور را یكی پس از دیگری نظاره كند .
در این موقع مشاهدات وی با رهایی از فشار ( relaxation ) یا واكنشهای دیگری كه با ترس توافقی نداشته باشد ، قرین می شود تا بتوان ترس آورترین صحنه را به راحتی مشاهده كرد .
این روش در كاستن ترسهای بزرگسالان مؤثر بوده است ، اما علی رغم توصیه استفاده از این روش برای كودكان هنوز هم حمایت كامل به عمل نیامده است .

2- شیوه ی مدل سازی :
اولین گزارش درمانی از شیوه ی مدل سازی ، درمان ترس پیتر از اجسام پشمالو توسط جونز می باشد . این روش از پر كاربردترین شیوه ی رفتاری مدل سازی است .
شیوه ی مدل سازی نشان داده است كه می تواند برای كنترل شرایط ، بسیار خوب عمل كند و در مورد گروههای سنی نسبتاً بیشتری به كار آید .
هر چند به نظر می رسد مشاهده ی یك مدل واحد ، در كاستن از ترس مؤثر باشد اما مشاهده مدلهای چندگانه و استفاده از محركهای ترس آور گوناگون در كارورزی ، احتمالاً به كارایی روش می افزاید .
" مدل سازی همراه " ( مدل سازی و شركت در برنامه ) روش دیگری از مدل سازی است . در این روش كودك ترسو ضمن مشاهده ی صحنه ی ترسناك كه با پیشروی تدریجی همراه است سرانجام به مدل می پیوندد . مثلاً برای درمان كودكانی كه از آب می ترسیدند فیلمی را به آنها نشان دادند كه در آن سه پسر بچه همسال ( مدلها ) كه از آب می ترسیدند به انجام كارهایی مانند شركت در امتحان شنا مشغول بودند ، مدلهای داخل فیلم در انتها بر ترس خود غلبه می كردند ، یعنی به تدریج در طول فیلم ترس آنها كاهش می یافت و فیلم سرانجام نشان می داد كه آنها با شادی در استخر مشغول بازی هستند . بلافاصله پس از مشاهده ی فیلم ، پژوهشگران كودكان را در یك مرحله ای ده دقیقه ای شركت در برنامه به استخر می بردند و كودكان را تشویق می كردند تا به فعالیت هایی بپردازند كه در آزمون شنا معمول است .
این شیوه یكی از شیوه های درمانی مؤثر شناخته شده است .

3- شیوه ی شناختی درمانی :
برخی از پژوهشگران برای درمان ترس كودكان به مطالعه ی تأثیر باورها و شناخت پرداخته اند و كار این پژوهشگران با موفقیت همراه بوده است .
در اینجا نمونه ای از این تلاشها را كه در زمینه ی درمان ترس كودكان كودكستانی از تاریكی است اشاره می كنیم .
در این تحقیق كودكانی را كه از تنها بودن در یك اتاق تاریك به مدت سه دقیقه هراس داشتند به سه گروه " شایستگی " ، " محرك " و " كنترل " تقسیم كردند . پژوهشگر كودك تنها را به داخل اتاق تاریك می برد . اتاق مجهز به دستگاه تنظیم جریان برق بود و كودك را قادر می ساخت روشنایی اتاق را تنظیم كند . كودك همچنین می توانست با استفاده از دستگاه ارتباط داخلی هر زمان كه بخواهد پژوهشگر را به داخل اتاق بخواند . پژوهشگر اتاق را ترك و برای آنكه بداند كودك چه مدت می تواند تاریكی را تحمل كند ، زمان خروجش از اتاق را ثبت می كرد . به دنبال این پیش آزمون ، به كودكانی كه در وضعیت " شایستگی " جای گرفتند آموخته شد تا جمله هایی مانند " من پسر ( یا دختر ) شجاعی هستم " ، " من می توانم مراقب خودم باشم " را با خود تكرار كنند و به كودكان گروه " محرك " جمله هایی مانند " بودن در تاریكی تفریح خوبی است " آموزش داده شد . منظور از آموزش چنین جمله هایی این بود كه نیروی بالقوه ی ترس از تاریكی در آنان كم شود . به آنهایی كه در گروه " كنترل " بودند ، جملات نامربوطی مانند : " علی یك بره دارد " آموخته شد . در آزمون نهایی كه بلافاصله پس از كارورزی انجام شد ، كودكانی كه تكرار جمله های " شایستگی " را آموخته بودند ، بهبودی نشان دادند . این بهبودی نشان داد كه در برخورد با محرك ترس آفرین ، برخی تعدیل ها صورت گرفته است .
نظرات() 


nike air huarache run 91 qs purple punch ah8049 001 soldes novoid plus
سه شنبه 25 دی 1397 07:45 ب.ظ
<a href="http://www.newsoomaali.com/sportschoenen/nike-air-flight-89-qs-schwarz-weiss">nike air flight 89 qs schwarz weiss</a><a href="http://www.newsoomaali.com/sprzeda偶/puma-running-shoes-dames">puma running shoes dames</a><a href="http://www.newsoomaali.com/sucio/prev-next-2-farver-nike-air-max-command">prev next 2 farver nike air max command</a><a href="http://www.newsoomaali.com/tani/adidas-vs-advantage-clean-schuh-schwarz-adidas-neo-u38h6836">adidas vs advantage clean schuh schwarz adidas neo u38h6836</a>
[url=http://www.christopherveggetti.com/kuuma-myynti/nike-air-huarache-run-91-qs-purple-punch-ah8049-001-soldes-novoid-plus]nike air huarache run 91 qs purple punch ah8049 001 soldes novoid plus[/url]
adidas ax2r femme core blacktactile pink terrex chaussures no bb4622
سه شنبه 25 دی 1397 07:45 ب.ظ
<a href="http://www.e-kocaeli.com/sportschoenen/nike-schuhe-huarache-39-sportklamotten">nike schuhe huarache 39 sportklamotten</a><a href="http://www.e-kocaeli.com/sprzeda偶/adidas-nmd-human-race-pharrell-william-cargando-zoom">adidas nmd human race pharrell william cargando zoom</a><a href="http://www.e-kocaeli.com/sucio/zapatilla-de-mujer-nike-gris-wmns-free-5-0-tr-fit-5-prt">zapatilla de mujer nike gris wmns free 5 0 tr fit 5 prt</a><a href="http://www.e-kocaeli.com/tani/reebok-rush-donna">reebok rush donna</a>
[url=http://www.coastalcarolinadentaladvisors.com/remise/adidas-ax2r-femme-core-blacktactile-pink-terrex-chaussures-no-bb4622]adidas ax2r femme core blacktactile pink terrex chaussures no bb4622[/url]
nike free 5 0 v4 running shoe vs barefoot running
سه شنبه 25 دی 1397 07:44 ب.ظ
<a href="http://www.christmasimagespictures.com/online/nike-air-force-1-low-retro-qs-cnvs-grau-wei-ah1067">nike air force 1 low retro qs cnvs grau wei ah1067</a><a href="http://www.christmasimagespictures.com/op-te-slaan/adidas-shoes-sneakers-neo-cloudfoam-super-daily">adidas shoes sneakers neo cloudfoam super daily</a><a href="http://www.christmasimagespictures.com/pas_cher/nike-air-force-1-midtop-black-grey-damskie">nike air force 1 midtop black grey damskie</a><a href="http://www.christmasimagespictures.com/p氓-nett/nike-air-max-270-ah8050-002-herren-schuhe-schwarz-gr-e-eu-42-us">nike air max 270 ah8050 002 herren schuhe schwarz gr e eu 42 us</a>
[url=http://www.bamhuyetchamcuutainha.com/barato/nike-free-5-0-v4-running-shoe-vs-barefoot-running]nike free 5 0 v4 running shoe vs barefoot running[/url]
nike air max punching running shoes black white for men
یکشنبه 23 دی 1397 07:58 ق.ظ
<a href="http://www.ilovesgcondo.com/club/nike-lebron-ambassador-9-think-pink-shoes-white">nike lebron ambassador 9 think pink shoes white</a><a href="http://www.ilovesgcondo.com/collection/vintage-nike-womens-air-max-97-premium-an">vintage nike womens air max 97 premium an</a><a href="http://www.ilovesgcondo.com/coupons/adidas-alphabounce-ams-mens">adidas alphabounce ams mens</a><a href="http://www.ilovesgcondo.com/coupon_code/timberland-roll-top-boot">timberland roll top boot</a>
nike air max punching running shoes black white for men http://www.allrealtyteam.com/coupons/nike-air-max-punching-running-shoes-black-white-for-men
womens nike shoes free tr 5.0 flyknit training shoes jade fluorescein outlet online
یکشنبه 23 دی 1397 07:57 ق.ظ
<a href="http://www.thesapjobs.com/discount/nike-lebron-james-10-in-brown">nike lebron james 10 in brown</a><a href="http://www.thesapjobs.com/fake/adidas-pureboost-dpr-shoes">adidas pureboost dpr shoes</a><a href="http://www.thesapjobs.com/featured/nike-air-diamond-turf-ii-49ers-number-1-in-sneaker-sales-last-week">nike air diamond turf ii 49ers number 1 in sneaker sales last week</a><a href="http://www.thesapjobs.com/footwear/nike-air-zoom-structure-21-womens-running-shoes-armory-blue-cirrus-blue-cerulean-armory-navy-904701-400">nike air zoom structure 21 womens running shoes armory blue cirrus blue cerulean armory navy 904701 400</a>
womens nike shoes free tr 5.0 flyknit training shoes jade fluorescein outlet online http://www.praveenjana.com/pro-website/womens-nike-shoes-free-tr-5.0-flyknit-training-shoes-jade-fluorescein-outlet-online
men nike air max 95 jacquard running shoes aaa 241 new arrival
یکشنبه 23 دی 1397 07:57 ق.ظ
<a href="http://www.mimamamecuida.com/discount/nike-boys-jordan-5-retro-bp-bronze-medal-obsidian-white-bronze-leather-size-3.5y">nike boys jordan 5 retro bp bronze medal obsidian white bronze leather size 3.5y</a><a href="http://www.mimamamecuida.com/fake/2013-nike-air-jordan-13-retro-black-white-red-mens-27353">2013 nike air jordan 13 retro black white red mens 27353</a><a href="http://www.mimamamecuida.com/featured/nike-free-flyknit-2016">nike free flyknit 2016</a><a href="http://www.mimamamecuida.com/footwear/adidas-adipower-stabil-10.1-womens-indoor-court-shoe">adidas adipower stabil 10.1 womens indoor court shoe</a>
men nike air max 95 jacquard running shoes aaa 241 new arrival http://www.meesindieferente.com/replica/men-nike-air-max-95-jacquard-running-shoes-aaa-241-new-arrival
adidas mens nemeziz messi tango 18.4 turf soccer shoe
یکشنبه 23 دی 1397 07:57 ق.ظ
<a href="http://www.majorcate.com/free_delivery/mens-adidas-nemeziz-17-360-agility-fg-core-black-black-soccer-shoes">mens adidas nemeziz 17 360 agility fg core black black soccer shoes</a><a href="http://www.majorcate.com/full_size/nike-zoom-fly-ice-blue-bright-crimson-university-red-blue-fox-880848-401">nike zoom fly ice blue bright crimson university red blue fox 880848 401</a><a href="http://www.majorcate.com/half_discount/nike-air-max-24-7-shoes-mens-grey-black-red">nike air max 24 7 shoes mens grey black red</a><a href="http://www.majorcate.com/images/nike-air-max-90-whitegrey">nike air max 90 whitegrey</a>
adidas mens nemeziz messi tango 18.4 turf soccer shoe http://www.realhoustonhousewife.com/category/adidas-mens-nemeziz-messi-tango-18.4-turf-soccer-shoe
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:30 ب.ظ

Regards. I value this.
cialis generic tadalafil buy female cialis no prescription cialis 20 mg cost cialis daily new zealand buying cialis overnight acquistare cialis internet wow cialis tadalafil 100mg tadalafil tablets non 5 mg cialis generici canadian discount cialis
buy cials online
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:01 ق.ظ

Really quite a lot of amazing information!
order a sample of cialis we use it 50 mg cialis dose buying cialis on internet tadalafil 20 mg sialis american pharmacy cialis cialis generika in deutschland kaufen free generic cialis cheap cialis cialis coupon
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:34 ق.ظ

Cheers, Loads of material!

canadian discount cialis tadalafilo cialis billig cialis 5 mg effetti collateral generico cialis mexico warnings for cialis cialis 30 day sample cialis online cialis kaufen cialis arginine interactio
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 12:10 ب.ظ

You revealed it fantastically!
how do cialis pills work il cialis quanto costa cialis farmacias guadalajara price cialis per pill cialis with 2 days delivery cialis prices in england cialis from canada cialis 30 day trial coupon we recommend cheapest cialis safe site to buy cialis online
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 12:36 ق.ظ

Seriously many of helpful knowledge!
cialis purchasing cialis vs viagra cialis super kamagra cost of cialis per pill cialis sicuro in linea import cialis cialis online nederland canadian discount cialis cialis coupon cialis 10 doctissimo
buy cialis delhi
دوشنبه 12 آذر 1397 11:38 ق.ظ

You said it adequately..
cialis tablets for sale cialis italia gratis 40 mg cialis what if i take brand cialis generic cialis online napol ou trouver cialis sur le net cialis daily reviews sublingual cialis online cialis prezzo di mercato tadalafil
where to buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:12 ق.ظ

Cheers. An abundance of material!

generic for cialis if a woman takes a mans cialis cialis 20 mg effectiveness cialis efficacit generic cialis tadalafil cheap cialis how to purchase cialis on line try it no rx cialis buying brand cialis online cialis herbs
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 11:03 ق.ظ

You actually stated this perfectly.
cialis pills price each cialis flussig price cialis per pill cuanto cuesta cialis yaho precios de cialis generico rezeptfrei cialis apotheke where cheapest cialis only best offers cialis use how do cialis pills work cialis 20 mg best price
buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:13 ق.ظ

Thanks a lot! Lots of advice.

only best offers 100mg cialis tadalafil 20 mg enter site very cheap cialis cialis 20 mg generic cialis at walmart cialis per paypa cialis sicuro in linea generic cialis pro cialis cost cheap cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 10:59 ق.ظ

Thanks a lot. I enjoy it.
cialis e hiv deutschland cialis online cialis uk next day cialis 20 mg effectiveness cialis wir preise click here take cialis wow look it cialis mexico effetti del cialis 200 cialis coupon preis cialis 20mg schweiz
Cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Cheers! I appreciate this.
cialis diario compra prezzo di cialis in bulgaria cialis for sale in europa cialis 5 mg schweiz estudios de cialis genricos cialis generico milano how does cialis work buying brand cialis online tadalafil tablets cialis 20 mg cut in half
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 12:00 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
canadian discount cialis cialis 05 cialis 5mg only here cialis pills cialis usa cost interactions for cialis click here cialis daily uk tadalafil 5mg buying cialis in colombia only now cialis for sale in us
buy cheap cialis coupon
جمعه 9 آذر 1397 12:37 ق.ظ

Wow a lot of valuable advice.
generic low dose cialis ou acheter du cialis pas cher cialis lilly tadalafi viagra cialis levitra buying cialis in colombia cialis 20mg prix en pharmacie cialis for daily use interactions for cialis cialis generika cialis rezeptfrei sterreich
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:15 ب.ظ

Regards, I enjoy it!
cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis overnight buy cialis cialis daily new zealand wow cialis 20 cialis generique preis cialis 20mg schweiz buy brand cialis cheap cialis online napol cialis price thailand
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Useful data. Regards.
dose size of cialis venta de cialis canada cialis 30 day trial coupon cialis for sale price cialis per pill prices on cialis 10 mg acquistare cialis internet precios cialis peru cialis kamagra levitra low cost cialis 20mg
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:33 ب.ظ

You reported that wonderfully!
cialis generic cialis daily reviews cialis price in bangalore when will generic cialis be available cialis tablets australia cialis 20mg cialis 5 effetti collaterali safe dosage for cialis cialis coupons printable what is cialis
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:29 ق.ظ

Info very well taken..
how to buy cialis online usa cialis 5mg billiger cialis therapie cipla cialis online tadalafilo cialis kaufen wo cialis online cialis generic availability non 5 mg cialis generici tadalafil tablets
levitra 20mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:12 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
levitra online vardenafil vardenafil 20mg levitra online levitra prices levitra 10 mg prezzo buy levitra levitra 20 mg bayer prezzo levitra 20 mg bayer prezzo levitra online
www.office.com/setup
چهارشنبه 11 مهر 1397 12:38 ب.ظ
Awesome blog
Cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 12:20 ق.ظ

You revealed it perfectly.
viagra or cialis brand cialis nl cialis pas cher paris purchase once a day cialis cialis 20 mg best price can i take cialis and ecstasy the best choice cialis woman tadalafil 5mg tadalafil enter site 20 mg cialis cost
Cialis pills
شنبه 7 مهر 1397 10:31 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
generic cialis 20mg tablets estudios de cialis genricos how to purchase cialis on line cialis cost generic for cialis cialis 20mg prix en pharmacie acquistare cialis internet when will generic cialis be available precios cialis peru only here cialis pills
http://cialissy.com/
شنبه 7 مهر 1397 07:01 ب.ظ

Amazing plenty of useful knowledge.
where to buy cialis in ontario try it no rx cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis tablets australia cialis patentablauf in deutschland cialis alternative trusted tabled cialis softabs cilas comprar cialis 10 espa241a buy cialis online cheapest
buy cialis cheap
جمعه 6 مهر 1397 06:46 ب.ظ

You actually said it wonderfully.
cialis 20 mg cut in half cialis qualitat cialis daily new zealand cialis ahumada cialis pills in singapore cialis pills price each buy cialis online cheapest viagra vs cialis vs levitra cialis tablets cipla cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox