تبلیغات
روانپزشکی روانشناسی - مطالب آذر 1389
 

چگونه خاطره بد را از ذهن پاک کنیم؟

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 26 آذر 1389-11:48 ب.ظ

بعد از اینکه گریه مفصلی کرد، در حالی که باقی‌مانده اشک‌هایش را از روی صورت‌اش پاک می‌کرد، با چهره‌ای غمگین و صدایی که حسرت در آن موج می‌زد، گفت: «آقای دکتر! می‌شه یه قرصی به من بدین که دیگه این چیزا یادم نیاد...

 

اگرچه ما یاد می‌گیریم که از نظر عاطفی درگیر مشکلات بیمار نشویم و فقط تا جایی به آنها بپردازیم که مانع تفکر بی‌طرفانه و کمکی که قرار است به بیمار بکنیم، نشود؛ ولی این بار انگار فرق می‌کرد و واقعا آرزو می‌کردم که چنین دارویی در اختیار داشتم. اما حیف که هنوز چنین روشی ابداع نشده و با توجه به دانش فعلی از مغز و حافظه، دستیابی به چنین درمانی هم اصلا نزدیک به نظر نمی‌رسد. پس چه باید کرد؟
خوشبختانه با انجام برخی اقدامات ممکن است بتوان تدریجا این مشکل را کمرنگ‌تر کرد. یکی از اولین و مهم‌ترین اقداماتی که باید صورت گیرد، درمان اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب است که امکان دارد به‌طور هم‌زمان در فرد وجود داشته باشد و باعث تشدید اشتغالات ذهنی و آسیب‌پذیری بیمار شود. 
بنابراین فرد باید از نظر وجود اختلالات همراه مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه، انجام روان‌درمانی هم ممکن است بتواند از طرق مختلفی مثل حساسیت‌زدایی نسبت به جنبه‌های آزارنده حادثه، اصلاح باورهای نادرستی که ممکن است در مورد حادثه در ذهن فرد باشد و همچنین بررسی واقعه از دیدگاه‌های جایگزین یا به عبارت دیگر ارایه تعریف دوباره‌ای از اتفاق ناگوار، کمک‌کننده باشد. جالب است بدانیم که اگر فردی تلاش کند به یک موضوع خاص فکر نکند، از این تلاش خود نتیجه معکوس خواهد گرفت و بیشتر از قبل به آن موضوع فکر خواهد کرد!
پس تلاش برای فراموشی، آب در ‌هاون کوبیدن است و گردو بر گنبد انداختن. در عوض پرداختن به امور دیگری که توجه فرد را به سمت دیگری منحرف کند، می‌تواند تا حدودی و دست‌کم به صورت موقتی موثر باشد. اگرچه به خصوص در مواردی که مشکل شدید است، معمولا برای بهبود پایدار ناچار به استفاده از اقدامات درمانی که پیشتر به آنها اشاره شد، هستیم.
نظرات() 

7 نشانه‌ای که دروغگو را لو می‌دهد

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 26 آذر 1389-11:43 ب.ظ

دوست دارید بدانید طرف مقابل‌تان در یک رابطه دروغ می‌گوید یا راست؟ به این 7 نشانه دقت کنید.

 

آیا می‌دانستید تمام مردم جهان به طور میانگین روزی دو مرتبه دروغ می‌گویند؟ برخی افراد دروغگوهای خوبی نیستند و زود لو می‌روند اما برخی دیگر دروغگوهای قهاری هستند. آیا دوست دارید بدانید طرف مقابل‌تان در یک رابطه دروغ می‌گوید یا راست؟ به این 7 نشانه دقت کنید:

1- استرس و عرق کردن
شناخته ‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند یک فرد دروغگو را لو دهد، عرق کردن و استرس اوست. زمانی که ما دروغ می‌گوییم همیشه می‌ترسیم لو برویم. به همین دلیل دچار استرس می‌شویم و استرس با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه است.اما این موضوع در رابطه با همه مردم صادق نیست.برخی افراد به دروغگویی عادت دارند و دچار استرس نمی‌شوند!
2- صدای خیلی زیر یا خیلی بم
روان‌شناسان معتقدند صدا علامت خوبی برای شناسایی دروغگو است. چرا؟ در واقع این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم. مغز براساس احساساتی که داریم آن را به شکل اتوماتیک تنظیم می‌کند. وقتی دروغ می‌گوییم، می‌ترسیم رسوا شویم. به همین علت معمولا تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود.
 
3- سخنان ضد و نقیض
دروغگوها به دلیل ترس از رسوا و شرمگین شدن تعادل احساسی درستی ندانسته و حتی حرف‌های آنها کم و بیش ضد و نقیض است. برای آنکه مطمئن شوید یک فرد دروغ می‌گوید از او بخواهید دقیقا حرفی را که در یک موقعیت خاص زده برای شما در مواقع مختلف تکرار کند، حتی سوالات متفاوت و مدام در مورد همان مساله می‌تواند ثبات فکری دروغگو را بر هم بریزد.
 
4- میمیک‌های غیرمعمول
 پلک زدن‌های مداوم، مالیدن پلک، نگاه‌های مبهم... همگی اینها نشانه میمیک صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقا احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آنها کمی سخت است. اگر فردی میمیک غیرطبیعی و غیرمعمول دارد و حین صحبت با شما دچار تیک خاصی مثل مالیدن پلک می‌شود، می‌توانید به حرف‌های او شک کنید.
 
5- ژست‌های مخصوص
 سرفه کردن درون مشت، بالا بردن دست روی سر و عقب بردن بالاتنه موقع حرف زدن از جمله ژست‌های آدم‌های دروغگو است. البته باید مراقب هم بود. برخی دروغگوها برای آنکه احساسات‌شان نمایان نشود حین حرف زدن کاملا خنثی عمل می‌کنند.
 
6- حرف زدن غیر وسواسی
دروغگوها معمولا در صحبت کردن وسواس به خرج نمی‌دهند و همه مسایل را رو نمی‌کنند. اگر شما حین صحبت‌ها از فردی بخواهید با دقت بیشتری مسایل را برای شما بیان کند و به عبارتی وسواسی‌تر از او سوال کنید، معمولا دروغگو چون حافظه خوبی ندارد و در دور بعد قادر به بیان همان جواب‌ها نیست. درنهایت می‌توانید از زبان او این جملات را بشنوید «به من اعتماد نداری؟» اگر فردی واقعا دروغگو نباشد، خیلی سریع از کوره درنمی‌رود و برای بار دوم هم به برخی سوالات شما پاسخ می‌دهد.
 
7- احساسات اغراق‌آمیز
وقتی فردی فقط با دهان می‌خندد یعنی یا می‌خواهد رعایت ادب کرده باشد یا دروغگوی ماهری است. یک لبخند صادقانه همراه با عقب رفتن لب‌ها و چین خوردن پلک‌ها در سمت خارج همراه است. یک دروغگو معمولا تنها با دهان می‌خندد تا احساسات درونی خود را مخفی کند.
 
نظرات() 

نیازهای جنسی را چقدر باید جدی گرفت؟

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 26 آذر 1389-11:34 ب.ظ


در اروپا، در زمان قبل از رنسانس، مردم تصور می‌كردند انسانها زمانی دیوانه می‌شوند كه یك شیطان یا جن، آنها را تسخیر كند یا روح آنها را به ....
 

در اروپا، در زمان قبل از رنسانس، مردم تصور می‌كردند انسانها زمانی دیوانه می‌شوند كه یك شیطان یا جن، آنها را تسخیر كند یا روح آنها را به اسیری ببرد .

در آن زمان‌ها در اروپا اگر فردی دیوانه می‌شد، با او مانند یك شیطان برخورد می‌كردند .

شاید این عقیده از آنجا آمده بود كه برخی از بیماران روانپزشكی در آن زمان به دلیل بیماری خود، به برخی از مقدسات مسیحیان ناسزا می‌گفتند و كشیشان می‌دیدند كه فرد مذكور تا قبل از آن بیماری چنین مشكلی نداشته است، بنابر این فكر می‌كردند كه یك جن یا شیطان به درون كالبد آن فرد نفوذ كرده است و تنها راه تطهیر انسان در آن زمان، سوزاندن با آتش بود .

اگر آن فرد بدشانسی می‌آورد او را آتش می‌زدند و اگر هم خوش شانس بود تا ابد در سیاهچال زندگی می‌كرد .

باید گفت كه بنابر اسناد موجود صدها سال قبل از آن، پزشكان در سرزمین ایران، بیماران روانپزشكی را با دارو درمان می‌كردند .

این اندیشه تا سالها ادامه داشت و در اروپا‌ی چند صد سال بعد هم اگر فردی مبتلا به جنون  می‌شد و در یك مركز روانپزشكی بستری می‌شد، او را زنجیر و در یك اتاق زندانی می‌كردند اتاقی كه تنها در كف آن مقداری كاه می‌ریختند و با یك انسان مانند حیوان برخورد می‌كردند .

پس از رنسانس، دیگر كلیسا نمی‌توانست با دانشمندان و فرهیختگان برخورد كند و برداشت اروپاییان نسبت به علم تغییر كرد .

اروپا روز به روز پیشرفته تر شد، راه درمان بسیاری از بیماری های كشنده كم كم كشف شد . بسیاری از دانشمندان در آن زمان بر روی بیماریهای روانپزشكی تحقیق می‌كردند و به نتایج خوبی هم رسیده بودند اما با وجود تمام پیشرفت ها در درمان بیماری های جسمی‌، بیماری های روانپزشكی همچنان غیر قابل درمان بودند .

تا اینكه در سال 1865 در امپراطوری اتریش در آن زمان و در شهر فرایبرگ واقع در مُراویا، انسانی به دنیا آمد كه علم روانپزشكی و روانشناسی را دگرگون كرد .

كودكی به نام زیگموند فروید، پدر او تاجر فقیری بود و برای كسب و كار بهتر به وین مهاجرت كرد . فروید در آپارتمان بسیار كوچكی با شش خواهر و برادر زندگی می‌كرد و با این وجود، دانش آموزی ممتاز بود . در شش سال آخر دبیرستان شاگرد اول شد و در همین زمان به چندین زبان اروپایی مانند انگلیسى، فرانسوى، ایتالیایى و اسپانیایى، تسلط داشت .

در سال 1873 در رشته پزشكی، تحصیلات خود را آغاز كرد و پس از هشت سال پزشك عمومی‌شد . پس از آن، او در رشته‌های داخلی و جراحی تحصیل كرد اما سرانجام، به عنوان پزشك اعصاب در بیمارستان عمومى وین مشغول به كار شد .

 در سال 1885، با استفاده از یك بورس یكساله تحصیلى، به پاریس رفت و دستیار ژان شاركو شد.

شاركو در آن زمان  در زمره برجسته‏ترین متخصّصان اعصاب بود و به ویژه به سبب درمان از  تحقیق درباره هیسترى  طریق خواب مصنوعى یا هیپنوتیزم و شهرت داشت

  در سال 1886، پس از بازگشت به وین و افتتاح مطب به عنوان متخصّص اعصاب، فروید با مارتا برنایز ازدواج كرد. حاصل این ازدواج، سه فرزند دختر و سه فرزند پسر بود. پس از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان، فروید بسیار مورد آزار فاشیستها قرار گرفت. براى نمونه، در سال 1932، اعضاى حزب نازى كتابهاى فروید را در چندین مراسم كتاب‏سوزان عمومى در برلین به آتش كشیدند.

او در این باره می‌گوید :

«عجب پیشرفتى،  اگر قرون وسطى بود خودم را مى‏سوزاندند، اما در این دوره و زمانه به سوزاندن كتابهایم بسنده مى‏كنند.»

در سال 1938، در پى اشغال اتریش توسط نیروهاى هیتلر، فروید ناچار به انگلستان مهاجرت كرد و در لندن اقامت گزید. این سال همچنین اوج درد و رنج جسمانى فروید نیز بود، زیرا از سال 1923 به سرطان گلو و چانه مبتلا شده بود و با آن‏كه جرّاحان سى و سه بار او را تحت عمل قرار داده بودند بهبود نیافته بود. سرانجام در 23 سپتامبر 1939، فروید در هشتاد و سه سالگى، یك سال بعد از مهاجرت به انگلستان، دیده از جهان فرو بست .

فروید را كاشف ضمیر ناخودآگاه در انسان می‌دانند. او با یك نظریه تكان دهنده در زمینه روانشناسی و ضمیر ناخود آگاه، نام خود را در دنیای روانپزشكی ابدی كرد .

در نظریه فروید خواب و رویا نمادی از یك آرزوی دست نیافتنی و راهی برای رسیدن به ضمیر ناخودآگاه انسان است .

طبق نظرات فروید اگر شما موقع خوابیدن گرسنه باشید٬ احتمالا خواب غذا خوردن می‌بینید. یا اگر مرتب خواب می‌بینید که کلاه برسر دارید احتمالا دلیلش اینست که نگران از دست دادن موهایتان هستید.

از روش‌های فروید در تعبیر خواب کماکان استفاده می‌شود.

فروید، از راه سالها تحقیق و نیز كار بالینى براى درمان بیماران مبتلا به انواع نابسامانیهاى روانى، نظریه روانكاوى را تدوین كرد .

یکی از جنجالی‌ترین نظرات فروید این بود که نیاز جنسی محرک اصلی بسیاری از فعالیت‌های بشری است .

قبل از اظهار نظر در مورد فروید و نظریات او، ابتدا باید در علم روانشناسی مطالعه و تسلط نسبی داشت و در مرحله بعد باید با تاریخ اروپا و اندیشه های قبل از ظهور فروید آشنا شد .

شاید نظریات فروید از دیدگاه برخی، بسیار افراطی و نسنجیده باشد اما باید این حقیقت را قبول كرد كه فروید، اولین كسی بود كه با شجاعت، اهمیت مشكلات و مسایل جنسی را در انسان متذكر شد و او بر اساس همین نظریات، بسیاری از بیماری های روانپزشكی را تشخیص داده و مهمتر از همه اینكه آنها را درمان می‌كرد . و نظریات فروید بیشتر جنبه روانشناختی دارند تا جامعه شناسی .

جالب است بدانید كه نظریات فروید هم اكنون نیز از اعتبار خاصی برخوردار است و در حال حاضر در بسیاری از دانشكده های پزشكی در دنیا تدریس می‌شود .

آثار فروید

تعبیر خواب ( 1900 )

توتم و تابو (۱۹۱۳)

روان‌شناسی گروه و تحلیل من (۱۹۲۱)

تمدن و گله‌مندان از آن (۱۹۳۰)

بررسی رفتارهای جنسی

آسیب شناسی زندگی روزمره

 لازم به ذكر است كه برخی از کتابهای وی به فارسی نیز ترجمه شده‌اند 
نظرات() 

استفاده از داروهای روانپزشكی اعتیاد آور نیست؟؟

نوشته شده توسط :نیلوفر باوفا
جمعه 26 آذر 1389-11:31 ب.ظ

دبیر انجمن روانپزشكی كودك و نوجوان ایران گفت:استفاده از داروهایی روانپزشكی و داروهای اعصاب اعتیاد آور نیست و در بیمار ایجاد وابستگی دارویی نمی‌كند. 
دكتر "مهدی تهرانی دوست" فوق تخصص روانپزشكی كودك و نوجوان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه علمی ایرنا با اعلام این مطلب افزود: متاسفانه در بین مردم این ذهنیت وجود دارد كه استفاده از هر نوع داروی روانپزشكی اعتیاد آور است. 
وی گفت:این درحالی است كه استفاده از داروهای اعصاب اگر همچون دیگر داروهای درمانی زیر نظر پزشك تجویز شوند و مورد استفاده بیمار قرار گیرند به هیچ وجه اعتیاد آور نیستند. 
رییس بیمارستان روزبه اظهار داشت: ترس مردم از مراجعه به روانپزشكان ترس از استفاده از داروهای روانپزشكی است در صورتی كه این داروها از جمله داروهای افسردگی اصلا اعتیاد ندارند. 
وی تصریح كرد:امروزه با پیشرفت‌هایی كه در علم روانپزشكی به وجود آمده است داروهای بسیار موثر و تخصصی به وجود امده است به این صورت كه هر دارویی به منظور درمان بیماری خاصی كارایی دارد. 
دكتر تهرانی دوست اظهار داشت: تصور اینكه هر نوع داروی روانپزشكی صرفا حالت مسكن و آرام بخشی دارد ذهنیت درستی نیست و لازم در این زمینه اطلاعات و آگاهی‌های مردم را افزایش یابد. استفاده از داروهای روانپزشكی ایجاد اعتیاد در بیمار نمی‌كند و عوارض استفاده از آنها هم به آن صورتی كه افراد تصور می‌كنند نیست. فرهنگ‌سازی در جهت از بین بردن تصورات و ذهنیت‌های نادرستی كه در زمینه استفاده از داروهای روانپزشكی وجود دارد نقش بسیار موثری در افزایش مراجعه افراد به روانپزشكان و ارتقاء سلامت روانی افراد جامعه دارد.
نظرات() 
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox